10-milionowe odszkodowanie dla byłego więźnia Guantanamo

Opublikowano: 06.07.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Ottawa najprawdopodobniej będzie przepraszać byłego więźnia Guantanamo Omara Khadra i wypłaci mu 10,5 miliona dol. kanadyjskich odszkodowania. Khadr, urodzony w Kanadzie, w 2010 roku przyznał się do zabicia amerykańskiego żołnierza. Zabójstwa dokonał mając 15 lat w Afganistanie, gdy rzucił granat podczas wymiany ognia. Inny żołnierz został wtedy częściowo oślepiony. Khadr został skazany na 8 lat więzienia. Uznano mu czas, który do tamtej pory spędził w areszcie. Po dwóch latach w Guantanamo, gdzie był w tamtym czasie najmłodszym więźniem, został odesłany do Kanady, do więzienia w Albercie. Wypuszczono go na wolność w maju 2015 roku. Później jednak kanadyjski sąd najwyższy orzekł, że przesłuchanie było prowadzone w taki sposób niezgodny z jakimikolwiek standardami, tak że oskarżony czuł się dręczony i prześladowany. Zeznania były więc wymuszone. Wobec tego prawnicy Khadra wytoczyli proces rządowi Kanady, że złamał prawo międzynarodowe i nie bronił swojego obywatela.

Anonimowe źródła, które rozmawiały z Associated Press, Toronto Star i Globe and Mail, podały, że rząd i prawnicy Khadra, którzy domagali się kwoty 20 milionów dol., doszli do porozumienia w zeszłym miesiącu. Premier Trudeau będąc w Irlandii powiedział tylko, że sprawa jest w toku i wkrótce powinna być zakończona.

Nie wiadomo jednak, czy zostanie zakończona „wkrótce”, ponieważ żony amerykańskich żołnierzy Tabitha Speer i Layne Morris planują złożenie nadzwyczajnego wniosku sądowego w ontaryjskim sądzie najwyższym o utrzymanie wyroku wydanego przez sąd w Utah w 2015 roku, na mocy którego to Khadr ma zapłacić kobietom 134 miliony dolarów amerykańskich za swoje czyny w Afganistanie. Speer i Morris chcą starać się o wydanie nakazu sądowego, dzięki któremu mogłyby domagać się egzekwowania w Kanadzie wyroku wydanego przez amerykański sąd. Po przeniesieniu Khadra do kanadyjskiego więzienia ich szanse na otrzymanie odszkodowania były znikome. Jeśli sąd w Ontario uzna ich żądania, wszystkie pieniądze, które rząd miałby wypłacić Khadrowi, trafią automatycznie do żona żołnierzy.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ