Handel bronią bez kontroli na Zachodzie

Opublikowano: 18.10.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 512

Prawie połowa z największych przedsiębiorstw przemysłu obronnego ma nieadekwatne narzędzia broniące przed korupcją – taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez Transparency International. Spośród 129 badanych firm, 60 w minimalnym stopniu prowadzi ewidencje dowodów na podstawowe systemy w celu zapobiegania korupcji i przestrzegania wartości etycznych.

Program Obrony i Bezpieczeństwa TI odszukał firmy z 10 państw, największych eksporterów broni m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Niemiec, Francji i Chin. Jak się ocenia te 129 firm, jest odpowiedzialnych za ponad 90% światowego handlu bronią, o łącznej wartości powyżej 7,5 bln euro.

TI przestudiowała firmy w zależności od ilości informacji dostępnych publicznie, na temat w jaki sposób te przedsiębiorstwa przeciwdziałają korupcji. 34 firmy, które odpowiedziały na pytania zawarte w kwestionariuszu, zostały również klasyfikowane wg swoich wewnętrznych metoda etycznych.

Badanym przyporządkowano odpowiednie stopnie od A do F, gdzie A otrzymały firmy, które zaprezentowały najszersze dowody na posiadanie sprawnego systemu antykorupcyjnego. Tylko jedna firma, American Fluor Corporation, zdobyła w obu kategoriach ocenę „A”, podczas gdy brytyjski gigant obronny, BAE Systems, otrzymał dwa razy „B”. Raport brał też pod uwagę fuzję, która nie jest jeszcze rozstrzygnięta pomiędzy BAE Systems i European Aeronautic Defence and Space (EADS). Pokazał on mniej korzystny obraz EADS. Firma otrzymała stopień C względem jej informacji publicznie dostępnych. Odmówiła też dostarczania danych na temat polityki wewnętrznej, powołując się obawy o bezpieczeństwo danych.

W 2010 r. Departament Sprawiedliwości USA ukarał BAE Systems grzywną w wysokości 400 mln USD za kłamstwo w sprawie płatności pośrednikom w handlu bronią. Jednak firma od tamtego momentu regularnie przeprowadza kontrole swojego programu etycznego i zaprzestała nielegalnych praktyk z pośrednikami.

Dyrektor Programu Bezpieczeństwa i Obrony w TI, Mark Pyman, podkreśla fakt, że wiele kontraktów obronnych są okryte tajemnicą. Jest to jeden z powodów, dlaczego przemysł obronny ma skłonność do korupcji. Dodał, że “To wystawia międzynarodowe bezpieczeństwo na ryzyko, jednocześnie można stracić miliardy na nieuczciwym handlu bronią”.

Transparency International szacuje na podstawie danych z Banku Światowego i Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, że globalny koszt korupcji w sektorze obronnym, może sięgać minimum 15 mld euro rocznie.

Opracowanie: ECAG
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.