Żydzi winni zniszczenia Teatru Żydowskiego

Opublikowano: 08.09.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 801

Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer uważa, że to społeczność żydowska w Polsce jest winna między innymi zniszczeniu jej placówki kulturalnej. Nie posiada ona bowiem stałej siedziby i korzysta z gościnności innych teatrów, ponieważ jego budynek został sprzedany belgijskiemu inwestorowi i obecnie na jego miejscu znajduje się parking.

Teatr Żydowski powstał formalnie w 1950 roku, kiedy połączono ze sobą Dolnośląski Teatr Żydowski we Wrocławiu oraz Teatr Żydowski w Łodzi. Po przejęciu go przez państwo został on w 1955 roku przeniesiony do Warszawy. Od tego czasu kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację, natomiast w 1970 roku „osiadł” w końcu w pawilonach znajdujących się przy Placu Grzybowskim.

W 2015 roku budynek został jednak sprzedany belgijskiej Ghelamco Group, czyli spółce zajmującej się przede wszystkim budową wieżowców. Tencer w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina, że właścicielem tamtego budynku było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, stąd to właśnie ono odpowiada za pozbawienie Teatru Żydowskiego stałej siedziby.

„W miejscu, gdzie tętniło życie żydowskie, gdzie stał teatr, teraz jest parking samochodowy” – twierdzi obecna dyrektor placówki dodając, że „dziedzictwo żydowskie zostało sprzedane”. Jednocześnie Tencer zaznacza, iż obecnie Teatr Żydowski finansowany jest głównie z pieniędzy miasta stołecznego Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na podstawie: Forsal.pl, Dziennik.pl.
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.