Żydzi winni zniszczenia Teatru Żydowskiego

Opublikowano: 08.09.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6

Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer uważa, że to społeczność żydowska w Polsce jest winna między innymi zniszczeniu jej placówki kulturalnej. Nie posiada ona bowiem stałej siedziby i korzysta z gościnności innych teatrów, ponieważ jego budynek został sprzedany belgijskiemu inwestorowi i obecnie na jego miejscu znajduje się parking.

Teatr Żydowski powstał formalnie w 1950 roku, kiedy połączono ze sobą Dolnośląski Teatr Żydowski we Wrocławiu oraz Teatr Żydowski w Łodzi. Po przejęciu go przez państwo został on w 1955 roku przeniesiony do Warszawy. Od tego czasu kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację, natomiast w 1970 roku „osiadł” w końcu w pawilonach znajdujących się przy Placu Grzybowskim.

W 2015 roku budynek został jednak sprzedany belgijskiej Ghelamco Group, czyli spółce zajmującej się przede wszystkim budową wieżowców. Tencer w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina, że właścicielem tamtego budynku było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, stąd to właśnie ono odpowiada za pozbawienie Teatru Żydowskiego stałej siedziby.

„W miejscu, gdzie tętniło życie żydowskie, gdzie stał teatr, teraz jest parking samochodowy” – twierdzi obecna dyrektor placówki dodając, że „dziedzictwo żydowskie zostało sprzedane”. Jednocześnie Tencer zaznacza, iż obecnie Teatr Żydowski finansowany jest głównie z pieniędzy miasta stołecznego Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na podstawie: Forsal.pl, Dziennik.pl.
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o