Dniepropietrowsk zmienia nazwę na Dniepropietrowsk

Opublikowano: 31.12.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 844

Kto zrozumie Ukraińców? W maju br. uchwalił oni ustawę, potępiające reżimy nazistowski i komunistyczny. Zakazano używania symboli propagandy radzieckiej. W tej kwestii sprawa jest jasna, ale dniepropietrowska rada miasta, zgodnie z prawem Ukrainy w sprawie dekomunizacji, postanowiła zmienić nazwę miasta Dniepropietrowsk na Dniepropietrowsk…

Na sesji 29 grudnia br. członkowie rady zwrócili się z próbą do Rady Najwyższej Ukrainy o zastąpienie nazwy miasta Dniepropietrowsk, nadanej na cześć sowieckiego bohatera Grigorija Pietrowskiego, na Dniepropietrowsk ku czci Apostoła Piotra, podaje BBC. Inicjatorem zmian jest „blok opozycyjny”, składający się z byłych członków Partii Regionów Janukowycza. Mer Aleksandr Sanjar zakwestionował słuszność podjętej decyzji.

Dniepropietrowsk założono pod koniec osiemnastego wieku. Najpierw nazywał się Jekatierynosławsk na cześć carycy Katarzyny II. W okresie panowania Pawła I krótko nosił nazwę Noworosyjsk. W 1926 roku bolszewicy przemianowali go na Dniepropietrowsk. Według sondaży, 80% obywateli chce zachować starą nazwę miasta, które liczy około 1 milion mieszkańców. Blok opozycyjny posiada 31 mandatów na 64 w Radzie Miasta i jest drugą, co do wielkości frakcją (Partia Ukrop).

W maju Ukraińcy uchwalili ustawę „O potępieniu reżimu nazistowskiego i komunistycznego”, która zakazuje propagandy symboli radzieckich. To wiąże się w szczególności ze zmianą nazw miast i ulic, nazwanych na cześć radzieckich żołnierzy i polityków. Eksperci stwierdzili, że może to dotyczyć około 800 miejscowości, których nazwy są w jakiś sposób związane z sowiecką przeszłością.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.