Ziobro standaryzuje feministyczne przepisy o przemocy domowej

Opublikowano: 07.12.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2715

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że Prokuratura Krajowa opracowała dokument, który przedstawia wszystkie istotne etapy postępowania oraz czynności, jakie powinny być podejmowane przez organy ścigania, aby skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej.

„Chodzi o opisanie wszystkich istotnych faz postępowania i wskazanie prokuratorom oraz organom ścigania współpracującym z prokuraturą, jakie czynności w jakim czasie powinny być podejmowane, aby skutecznie gwarantować egzekwowanie obowiązującego prawa” – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prokurator Agnieszka Welenc wskazała, że zalecenia są wydawane w celu ujednolicenia i usystematyzowania praktyki działania prokuratur w zakresie postępowania w sprawach dotyczących przemocy domowej. Jak podała, wytyczne dotyczą zarówno postępowania karnego, jak i innych czynności.

„Są one obszerne, bo obejmują nie tylko postępowanie karne – prokurator, jak wiadomo, działa nie tylko w postępowaniu karnym – ale również szeroką działalność poza karną w zakresie postępowań administracyjnych, cywilnych, jak również działalności profilaktycznej. Udzielanie pomocy pokrzywdzonym dotyczy także pomocy innym organom w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości” – wyjaśniła prokurator Agnieszka Welenc.

Resort sprawiedliwości podkreślił, że z sukcesem wzmacnia ochronę osób dotkniętych przemocą domową. Dzięki ustawie antyprzemocowej obowiązującej od 2020 roku sprawca przemocy zagrażający bliskim musi natychmiast opuścić mieszkanie. Do października wystawiono niemal 8 tys. nakazów opuszczenia lokalu.

1 grudnia Sejm uchwalił nowelizację „Kodeksu postępowania cywilnego”. To dodatkowe wzmocnienie ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Pisałem już o tym kiedyś, ale powtórzę ponownie — wyrzucanie kogokolwiek na bruk bez zapewnienia mu miejsca do bytowania, zwłaszcza w sytuacji domniemania winy i z prawem umożliwiającym odmówienia przyjęcia zeznań przez policję podczas interwencji, jest patologiczne. Jeśli doszło do takiej sytuacji, osoba podejrzana o przemoc domową powinna trafić do aresztu na 48 godzin (lub na izbę wytrzeźwień, gdy jest pijana), a w tym czasie sąd powinien rozpatrzyć sprawę o usunięcie jej z mieszkania po przesłuchaniu świadków i stron, a dopiero potem podjąć decyzję o usunięciu z jej nieruchomości (ustalając od razu, kto ma spłacać raty czy czynsz, aby sytuacja była klarowna, uwzględniając daną sytuację ekonomiczną stron, by zapobiec kolejnym dramatom, np. eksmisji z powodu nieuiszczonych czynszów lub rat za mieszkanie, samobójstwa, bezdomności, utraty pracy, etc.). Jest jeszcze jedna rzecz, o której się nie pisze — jeśli doszło do przemocy domowej, podpada to również pod „Kodeks karny”, więc sąd może również orzeknąć areszt do czasu procesu sądowego. A jeśli nie, powinien zapewnić tymczasowe miejsce pobytu, w którym będzie mógł kontynuować życie zawodowe i odbić się od dna. Ustawa, którą stworzyły feministki, łamie podstawowe prawa człowieka i pogłębia patologie w imię walki z patologią. Byłoby również wskazane, aby policjanci zostali przeszkoleni w rozpoznawaniu nie tylko przemocy fizycznej, którą widać gołym okiem, ale również psychicznej, która może odpowiadać za eskalację do przemocy fizycznej. By potrafili ją obiektywnie ustalać.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 07.12.2022 17:18

    Maurycy. Próżny trud. Depopulacja musi trwać a to jeden z jej elementów. O to przecież chodzi! O zapobieganie zakładania nowych rodzin.

  2. Doctor Who 07.12.2022 20:32

    Samotne matki i ich wyalienowane dzieci są wspierane. Rodziny są likwidowane.
    Takimi ludźmi łatwiej się zarządza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.