Zapomniana afera ze skróceniem terminów przedawnień

Opublikowano: 14.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1875

Przypomnijmy – w ostatnich miesiącach rządów PO-PSL doszło do dziwnej nowelizacji kodeksu karnego. Skrócono wówczas tzw. dodatkowy okres przedawnienia (doliczany do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy już zarzuty) z 10 do 5 lat. Efekt tej nowelizacji był zaskakujący. Nagle okazało się, że polskie sądy dotknęła plaga umorzeń. Setki spraw przedawniało się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Co gorsze – widmo umorzenia postępowania padło również na wiele postępowań dotyczących członków mafii paliwowej.

20 lutego 2015 r. Sejm, głosami członków Platformy Obywatelskiej, uchwalił nowelizację “Kodeksu karnego”, która wprowadza zmianę w art. 102. Skrócono w nim dodatkowy okres przedawnienia (doliczany do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy już zarzuty) – z dziesięciu do pięciu lat.

W efekcie przeforsowanych przez ekipę PO zmian w kodeksie karnym skorzystał Andrzej Gąsiorowski – bohater afery Art-B. Stawiane mu przez prokuraturę zarzuty przywłaszczenia 71,7 mln zł uległy bowiem przyspieszonemu przedawnieniu, a sprawa musiała być umorzona.

Gąsiorowski nie był jednym, który wykorzystał skrócenie okresów przedawnienia przestępstw karnych. W sądach w całej Polsce umorzono na tej podstawie setki postępowań karnych.

Lista beneficjentów tej dziwnej nowelizacji kodeksu karnego mogła być jeszcze dłużna. Okazało się bowiem, że niedługo po wejściu w życie zmian uchwalonych przez PO i zatwierdzonych podpisem prezydenta Komorowskiego, przedawnieniu ulec miały zarzuty stawiane przez organy ścigania wobec członków mafii paliwowej! Pierwotnie miały one ulec przedawnieniu dopiero w 2022 roku. Wejście w życie znowelizowanej wersji kodeksu karnego spowodowało jednak skrócenie okresów przedawnienia do 2017 roku.

Z uwagi na fakt, że na dzień wejścia w życie nowelizacji skracającej okresy przedawnienia większość spraw toczyła się jeszcze przed sądami pierwszej instancji, było mało prawdopodobne aby prawomocnie zakończyły się one przed 2017 r. Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, w wywiadzie udzielonym “Dziennikowi Gazecie Prawnej”, potwierdził: “Niewątpliwie może dojść do przedawnienia kilku spraw mafii paliwowej, które toczą się przed sądami. Dotyczy to głównie przypadków, gdy stawiano zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Miały one ulec przedawnieniu w 2022 r., ale stanie się to 5 lat wcześniej, czyli w 2017 r.”

Sprawa nowelizacji kodeksu karnego skracającej okresy przedawnienia została zaorana dopiero po wyborach parlamentarnych, w których PiS zdobył większość. W styczniu 2016 r. Sejm znowelizował prawo karne, wydłużając do 10 lat okresy przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

W mojej ocenie wątek dziwnej nowelizacji kodeksu karnego w powiązaniu z benefitami, jakie z tego tytułu mogła uzyskać mafia paliwowa, powinien być zbadany przez ewentualną komisję śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Ustalenie kto wnioskował o taki zapis, kiedy pojawił się on na komisjach sejmowych, jak był opiniowany/lobbowany z pewnością pomogłoby w wyjaśnieniu czy w całej tej sprawie przypadkiem nie chodziło o dobro członków mafii paliwowej / wyłudzającej VAT.

Na podstawie: GazetaPrawna.pl
Zdjęcie: essica45 (CC0)
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 14.07.2018 15:00

    dotyk oligarchii

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.