Wyznaczono pełnomocnika rządu ds. uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: 03.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1516

37 dni po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie, po tym, jak 2,7 miliona uchodźców przekroczyło polsko-ukraińską granicę, rząd wyznaczył swojego pełnomocnika ds. uchodźców.

To już druga funkcja pełnomocnika, którą piastuje Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA. Pierwsza to pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządami. Być może doświadczenie, zgromadzone w tej działalności, pozwoli Szefernakerowi sprostać zadaniom związanym z uchodźcami. Sprawuje też nadzór nad wojewodami, koordynuje działania Departamentu Administracji Publicznej oraz Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Ponadto nadzoruje Departament Spraw Obywatelskich oraz Centrum Personalizacji Dokumentów.

Zwraca uwagę, że pełna nazwa funkcji Pawła Szefernakera brzmi: pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Oznacza to, że z pewnością nie będzie zajmował się problemami tych, których polskie władze nie zechcą uznać za wojennych uchodźców. Zatem imigranci ekonomiczni, którzy ratują życie swoje i swoich rodzin przed nędzą i ludzie po prostu szukający lepszego życia np. na granicy polsko-białoruskiej, nie będą w polu zainteresowania pełnomocnika polskiego rządu.

Jego zadaniem będzie koordynowanie działań wobec uchodźców poszczególnych resortów, oraz realizacja tychże działań. To ważne stwierdzenie, ponieważ, do tej pory, jak powiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, od momentu napaści Rosji na Ukrainę działania rządu koncentrowały się przede wszystkim na pracy urzędów wojewódzkich oraz działań służb mundurowych pozostających w gestii Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mówiąc inaczej, Müller przyznał, że rząd przejawiał niewiele własnej inicjatywy. Szefernaker ma także, jak powiedział rzecznik prasowy rządu, współpracować z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Czyli tymi strukturami, które do tej pory w zasadzie samodzielnie stawiały czoła problemom związanym z masowym napływem uchodźców.

„Każdy ma, w naszej wspólnocie, swoje zadania. Rząd koordynuje pewne kwestie, samorząd ma inne kwestie do koordynowania, ale przede wszystkim setki tysięcy wolontariuszy podjęły pewne działania. To nie czas na rywalizację, kto zrobił więcej. Chciałem serdecznie podziękować Polakom”, cytuje jedną z pierwszych wypowiedzi Szefernakera po swej nominacji.

Miło, że podziękował, jednak społeczeństwo oczekuje deklaracji o konkretnych działaniach, jakie zamierza podjąć rząd, by pomóc uchodźcom.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. donkey 03.04.2022 14:46

    A kiedy Polacy będą mieli w swoim kraju pełnomocnika?

  2. polach 04.04.2022 10:57

    @donkey

    Dobre pytanie:) z tego co wiem ten zarząd Warszawski nie ma w ogóle naszego pełnomocnictwa do zarządzania krajem, nie potrafi go udowodnić, tutaj wszystko opiera się na domniemaniu Naszej zgody.
    8 marca wysłałem żądanie do prezes sądu w Krakowie o udowodnienie jurysdykcji nademną, czas się skończył 29 marca i cisza zero odpowiedzi, a brak jej też jest odpowiedzią – czyli cichą zgodą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.