Wypadek, czy interwencja Mossadu?

Opublikowano: 15.11.2011 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 633

Nie cichną komentarze na temat sobotniej eksplozji w irańskiej bazie wojskowej w Amir-ol-Momenin (17 ofiar śmiertelnych). Jak podają oficjalne irańskie media, eksplozja była wypadkiem do którego doszło w trakcie transportu materiałów wybuchowych.  Część niezależnych komentatorów sugeruje zamach i udział Mossadu. Reżim irański ucina spekulacje.

Do wybuchu doszło około 13.15 czasu lokalnego. Dwie silne eksplozje zabiły co najmniej 17 osób, wszyscy byli pracownikami bazy militarnej Amir-ol-Momenin – lokalnego arsenału. Jak podała agencja AFP, fala uderzeniowa wybuchu dotarła do przedmieść Teheranu.

Pierwsze relacje donosiły jakoby wybuch miał miejsce w lokalnym centrum dystrybucji gazu, gdzie w wyniku eksplozji miało zginąć 27 osób. Informacje zostały jednak szybko zdementowane przez agencję ISNA, która powołując się na biuro gubernatora Teheranu podała informacje o eksplozji w bazie wojskowej w Bidganeh (40 km na zachód od Teheranu). Liczba ofiar została ostatecznie oszacowana na 17. Jak jednak informuje Irański Czerwony Półksiężyc, wielu rannych jest wciąż w stanie krytycznym. Wśród zabitych jest Generał Hassan Tehrani Moqaddam, dowódca bazy, czołowa postać irańskiego programu rakietowego.

Zgodnie z oficjalnymi ustaleniami do wypadku doszło w momencie transportu materiałów wybuchowych, bezpośrednią przyczyną mogło być zaprószenia ognia. Były oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (sepah-e pasdaran-e dżomhuri-je eslami) aktualnie pełniący funkcję komisji bezpieczeństwa narodowego przy Medżlisie, Mohammed Email Kosari, ukrócił spekulacje jakowy eksplozja miała być skutkiem zamachu terrorystycznego bądź rezultatem testów nuklearnych.

W dyskusji nad przyczyną wybuchu nie brakuje głosów sugerujących udział terrorystycznej opozycyjnej w stosunku do rządów ajatollahów organizacji MEK (Mujahadeen-e-Khalq). Mimo, że oficjalne stanowisko irańskie wykluczyło udział organizacji, część niezależnych komentatorów pisze wprost jakoby zamach miał być zorganizowany przez MEK poprzez współpracę z Mosadem. Rewelacje pozostają w sferze spekulacji.

Sam MEK nie zareagował dotychczas na oskarżenia. Przebywające na uchodźctwie (głównie w Paryżu) dowództwo organizacji opisało zdarzenia zgodnie z oficjalnymi komunikatami irańskimi. Strona internetowa ruchu podała jednak dodatkowe informacje. Były rzecznik organizacji Alireza Jafarzadeh informował jakoby miejsce eksplozji było bazą, w której przechowywano pociski rakietowe średniego zasięgu (Shahab-3). W przeszłości organizacja kilkukrotnie informowała o lokacjach baz rakietowych jak i ośrodków nuklearnych. Mimo, że rewelacje MEK-u nie zawsze były trafne, nie brakuje sugestii jakoby organizacja starała się podreperować swoją reputację poprzez współpracę z zachodnim i izraelskim wywiadem.

MEK powstała jako lewicowa opozycja w dobie walki z reżimem Szaha Mohammady Rezy Pahlawiego. Mimo udziału w obaleniu szaha organizacja szybko poróżniła się ideologiczne z szyickim klerem. Począwszy od lat 80-tych ruch przeniósł swoją działalność od Europy i ulokował dowództwo w Paryżu. W czasie wojny Iracko – Irańskiej (1980 – 1988) organizacja aktywnie wspierała reżim Husajna. Kiedy Paryż oficjalnie uznał władze w Teheranie (1986), MEK  ulokował swoją działalność w Iraku, gdzie pozostał do roku 2003. Organizacja jest oficjalnie uznana za terrorystyczną przez USA i UE. Ostatni najbardziej spektakularny zamach MEK-u  miał miejsce w 2000, kiedy organizacja ostrzelała pałac prezydenta Mohammeda Chatamiego w Teheranie. MEK – brał również udział w walkach w Iraku wspierając post-saddmowską opozycję.

Źródło: Bliski Wschód
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. narajana 15.11.2011 07:39

    no to się wyjaśniło jak wygląda opozycja w Iranie i dlaczego zamyka się tam opozycje w więzieniach, to i tak dziwne że zdrajców tam nie wieszają.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.