Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę w Witebsku

Opublikowano: 15.03.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 982

Zakończyły się polskie eliminacje do Międzynarodowego Festiwalu „Słowiański Bazar w Witebsku 2018″.

Wiemy już kto będzie w tym roku reprezentował nasz kraj na największym międzynarodowym festiwalu piosenki na Białorusi. Eliminacje były wielostopniowe. W Teatrze Capitol w Warszawie w miał miejsce finał konkursu, w którym wzięło już udział tylko ośmioro najlepszych artystów. Poziom konkursu był więc bardzo wysoki. Jury zdecydowało, że do Witebska pojedzie Sylwia Zelek, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, finalistka „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki — Anna German” w Moskwie. Piosenkarka występowała już w Rosji, USA i Meksyku. Repertuar operowy i kantatowo-oratoryjny prezentowała m.in.: w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Śpiewała również w koncertach „Muzyka Filmowa Ennio Morricone” i „Whitney Houston Symfonicznie” w Sali Kongresowej w Warszawie

Białoruski festiwal, o czym zapewne nie wszyscy wiedzą, ma swój początek w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tych czasach Witebsk był partnerskim miastem Zielonej Góry. W Zielonej Górze od lat odbywał się już Festiwal Piosenki Radzieckiej. Dlatego też w 1988 roku, na najwyższym szczeblu w ZSRR zdecydowano, że na zasadzie wzajemności w Związku Radzieckim urządzą festiwal piosenki polskiej, właśnie w siostrzanym dla Zielonej Góry Witebsku. W rekordowym tempie zbudowano największy (a jakże, w tych czasach wszystko co radzieckie musiało być większe i lepsze) amfiteatr w Europie. Ostatnie prace wykończeniowe trwały jeszcze dzień przed rozpoczęciem festiwalu.

Festiwal nazwano „Wszechzwiązkowym Festiwalem Piosenki Polskiej”. Pod tą nazwą zorganizowano dwie jego edycje w 1988 i w 1990 roku. To było wydarzenie o wysokiej randze w ZSRR.

„Obecne święto jest przejawem duchowej bliskości narodów Polski i ZSRR i ich wzajemnego zainteresowania” — takie posłanie przesyłał do gości festiwalu sam sekretarz KC KPZR, Michaił Gorbaczow, a Telewizja Polska nadawała codzienne relacje z przebiegu festiwalu. Festiwal odbywał się w czasie najważniejszego święta PRL 22 lipca. Delegacje obydwu krajów udały się na miejsce bitwy pod Lenino. Świętowanie zakończyła uroczysta akademia poświęcona rocznicy proklamowania Manifestu PKWN. Odsłonięto również pomnik poświęcony polsko-radzieckiej współpracy w kosmosie. Na postumencie umieszczono podobizny Mirosława Hermaszewskiego i radzieckiego kosmonauty Piotra Klimuka z którym odbył swój lot w kosmos. Do Witebska zawitały gwiazdy ówczesnej polskiej sceny, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Alicja Majewska i Michał Bajor, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Krawczyk, ale także wykonawcy młodego pokolenia jak Bajm czy Papa Dance. W festiwalowym konkursie brali jednak udział amatorzy z całego terytorium ZSRR. Podczas pierwszej edycji wygrała pracownica „Izmaiłowskiego Parku Kultury w Moskwie” Dżemma Halid i uczennica ze szkoły muzycznej w Kaliningradzie, Marina Zacharowa.

Festiwal spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem narodów ZSRR. W amfiteatrze koncerty oglądało 10 tys. widzów a wokół niego koczowało 50 tys. ludzi, którzy zjechali się z różnych części ZSRR, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Po pierwszym festiwalu, radziecka firma “Melodia” wydała album z wyborem piosenek z konkursu (“Всесоюзный фестиваль польской песни”, “Мелодия”, 1989).

Druga edycja w 1990 roku nie miała już takiej pompy. Potem Związek Radziecki się zawalił, a wraz z nim sam festiwal. Wznowiono go w roku 1992, ale już pod dzisiejsza nazwą „Słowiański Bazar” zatracił on swój ściśle polski charakter. To na nim miała swój debiut w 1994 roku Anna Maria Jopek. Festiwal wbrew nazwie, nie ogranicza się też tylko do słowiańskiego kręgu kulturowego i naszej słowiańskiej muzyki. Biorą w nim udział artyści z całego świata. Na scenie witebskiego amfiteatru często śpiewają artyści z Kuby i Wenezueli.

Obecnej edycji, jak i poprzednich, transmitować Telewizja Polska zapewne nie będzie. Zainteresowani muszą go szukać w lipcu na białoruskich i rosyjskich kanałach. Melomani mogą na Białoruś pojechać. Ja natomiast zapraszam do obejrzenia fragmentów występów wszystkich ośmiorga finalistów i krótką rozmowę ze zwyciężczynią polskich eliminacji.

Autorstwo: Jarosław Augustyniak
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.