Wielka Brytania i USA chcą obalić prezydenta RPA?

Opublikowano: 21.05.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 442

Zachodnie media milczą a wojna z grupą BRICS trwa w najlepsze. Jeden z krajów członkowskich już został wyeliminowany – chodzi oczywiście o Brazylię. Teraz przyszedł czas na Republikę Południowej Afryki, gdzie najwyraźniej trwają przygotowania do zamachu stanu.

Brazylijska prezydent Dilma Rousseff była oskarżana głównie o korupcję i udało się ją zawiesić w wyniku głosowania w Senacie. Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości – władzę tymczasowo przejął Michel Temer, wiceprezydent Brazylii który jak się okazało był informatorem amerykańskich służb. Co ciekawe, Temer również jest zamieszany w skandal korupcyjny ale próbował się wybielić, przez co Rousseff nazwała go zdrajcą. Kolejnych problemów przysporzył sobie gdy wyciekło nagranie, na którym ćwiczył już przemowę do narodu jako prezydent, choć głosowanie w sprawie zawieszenia Rousseff miało odbyć się dopiero za dwa tygodnie.

Podobne wydarzenia miały miejsce w Republice Południowej Afryki. Na początku kwietnia odbyło się głosowanie w sprawie zawieszenia prezydenta Jacoba Zumę, którego oskarżono o korupcję i naruszenie konstytucji. Jednak w jego przypadku proces zakończył się porażką a Zuma pozostał u władzy. Tamtejsza opozycja, wyraźnie niezadowolona z wyniku głosowania, nazwała go “wielkim i złośliwym nowotworem” rządowej partii Afrykański Kongres Narodowy (ANC), której Zuma jest przewodniczącym.

W lutym bieżącego roku partia ANC oskarżyła Wielką Brytanię i USA o próbę dokonania zamachu stanu. Sekretarz Generalny Gwede Mantashe powiedział wtedy że do kraju przeniknęły podejrzane elementy. Stwierdził, że “spotkania w amerykańskiej ambasadzie są niczym innym jak mobilizacją dla zmiany władzy. Jesteśmy świadomi programu który bierze młodych ludzi do Stanów Zjednoczonych na 6 tygodni, przywozi ich z powrotem i rozsyła ich wszędzie”.

Kilka dni temu znów pojawiła się informacja według której Wielka Brytania chce obalić prezydenta Jacoba Zumę. Zachód naturalnie nie przyznaje się do oskarżeń i traktuje je jak opowieści wyssane z palca. Podobnie było w przypadku Brazylii – historie o zamachu stanu były stawiane na równi z teoriami spiskowymi. Warto zadać pytanie nie czy, lecz kiedy RPA będzie miała nowego prezydenta, co jeszcze bardziej osłabi grupę BRICS; które państwo będzie następne w kolejne do “wyzwolenia” oraz jaka będzie reakcja ze strony Rosji i Chin.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: RT.com, ABC.net.au, TheGuardian.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.