Wczoraj cyberatakowano nasz serwer

Opublikowano: 26.09.2022 | Kategorie: Komunikaty, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2067

Wczoraj przez prawie 10 godzin nasz serwer był cyberatakowany, co widać na wykresie pokazującym odwiedzalność i liczbę wyświetleń podstron.

Więcej pokazuje wykres zużycia serwera. Od początku istnienia portalu jeszcze nigdy nie widziałem tak długiego, bo prawie 10-godzinnego, obciążenia serwera.

Pierwszy widoczny skok to cykliczny proces porządkowania bazy danych. Później widać cyberatak i chwilowy spadek (wyłączyłem portal, w przeszłości czasami pomagało to zakończyć cyberataki).

Cyberataki często się zdarzają i mijają, ale ten w historii naszego portalu był bezprecedensowy. Niepokojące jest to, co widać na wykresie później. Podejrzane, cykliczne skoki w odstępach 35-minutowych, jakby zainstalował się jakiś skrypt.

Skany antywirusowe niczego nie wykazały, podobnie jak inne programy do analizy sytuacji na serwerze. Dlatego postanowiłem dmuchać na zimne i przywróciłem kopię serwera sprzed cyberataku. Dograłem najświeższe wpisy, ale mogły z powodów technicznych zniknąć niektóre komentarze (nocne i poranne do godziny 7.30), za co ich autorów przepraszam.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

22

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 26.09.2022 17:37

  To dopiero początek..Szykują coś paskudnego istnieją już programy do skrytego i zdalnego instalowania skryptów i są niewykrywalne bo działają po za sytemem z poziomu biosu. Bardzo trudno wykryć takiego ,,szkodnika,,.

 2. Sytriash 26.09.2022 18:40

  możliwe że chcieli coś NIEWYGODNEGO usunąć

 3. woma123 03.10.2022 00:16

  HI

  Coś niewygodnego? Przecież cały nasz (pozwalam sobie użyć tego zwrotu) portal jest dla nich niewygodny! Nie tylko “coś”. Czego dowodem jest wielomiesięczna nielegalna blokada dostępu przez większość operatorów. To o czymś świadczy. Może po tym jak się blokada rozniosła szerokim echem i musieli z niej zrezygnować, zaczynają sięgać po inne, bardziej perfidne i zawoalowane metody? Może zwrócili się na przykład potajemnie do Rosjan (nic to, że przecie to ich największy wróg, biznes to biznes) z prośbą o pomoc? A oni wiedzą jak to robić. W tym (naszym ???) kraju i ze strony tej (naszej ???) władzy można się wszystkiego spodziewać. Wszystkiego!!!

  DuDuS

 4. Admin WM 03.10.2022 08:33

  Wczoraj nasz portal też był kilkukrotnie cyberatakowany. Od czasu pierwszego cyberataku widać też większe zużycie CPU, choć liczba unikalnych wejść na WM w dwóch ostatnich dniach spadła, co oznacza że odpowiadają za to jakieś boty.

  Nie wiem, czy to ogólny problem w internecie, bo jak od tygodnia wchodzę na różne strony, to bardzo powoli się ładują, mulą, choć testy prędkości internetu u mojego operatora pokazują prawidłową prędkość. Przywróciłem w komputerze DNS mojego dostawcy internetu, ale muliło jeszcze bardziej, więc wróciłem do DNS-a z Cloundflare (1.1.1.1).

  Napiszcie, czy od tygodnia zauważacie przy wchodzeniu na INNE (niż nasz portal) strony www spowolnienie. Bo może trwa jakaś cyberwojna, o której jest cicho w mediach.

  Z blokady zrezygnowali bo po tym, jak wysłałem wniosek o odblokowanie portalu (próbowałem rożnych sposobów by zdjęto blokadę i to był jeden z nich). Wyczuli, że odblokowując mogą poprosić sąd o umorzenie sprawy w WSA, czemu się sprzeciwiłem, bo przecież po umorzeniu znów mogą nas zablokować i sprawa zacznie się od nowa. Jeśli WSA umorzy skargę – odwołam się, a jeśli odwołanie nie przyniesie skutku, będzie pozew cywilny o naruszenie moich i czytelników praw, oraz o odszkodowanie finansowe. Na razie czekam na decyzję WSA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.