W Katalonii rozpoczął się strajk generalny

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 340

W piątek w Katalonii rozpoczął się strajk generalny: wiele tras we wspólnocie autonomicznej jest zamkniętych, organizowane są wiece, ponad pięćdziesiąt lotów z lotniska w Barcelonie zostało odwołanych, transport publiczny odbywa się w dłuższych odstępach czasu.

Strajk został zwołany przez dwa związki zawodowe – CSC i Alternatywę dla Katalonii – w związku z wydanym w poniedziałek wyrokiem Sądu Najwyższego wobec dwunastu polityków za ich udział w nielegalnym referendum w sprawie niepodległości w 2017 roku. Największe związki zawodowe w kraju, „Komisje robocze” i „Powszechny związek pracowników”, nie poparły go.

Obecnie ze względu na protesty, demonstracje i ruch tak zwanego „Marszu o niepodległość” (pięć kolumn z różnych miast w środę wyruszyło w kierunku katalońskiej stolicy i jest już blisko) zablokowano szereg tras i dróg, w tym jedyną trasę prowadzącą do Andory.

Odwołano 55 lotów zaplanowanych na piątek z lotniska Barcelona El Prat, większość linii lotniczych Vueling i Iberia, które poinformowały o tym z wyprzedzeniem.

Podjęto też decyzję o odwołaniu meczu FC Barcelona – Real Madryt, który miał odbyć się 26 października. Nowa data jeszcze nie została ustalona i jest to kwestia problematyczna.

Oprócz politycznych organizatorzy przedstawili szereg żądań dotyczących warunków pracy (zniesienie reformy pracy, podniesienie płacy minimalnej), a także podjęcia „pilnych działań” w celu walki ze zmianami klimatycznymi.

Jest to już czwarty strajk generalny w Katalonii w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto trwa trzydniowy strajk studencki, który rozpoczął się w środę.

Wiece, zamknięcia dróg, linii kolejowych i zamieszki rozpoczęły się w Katalonii 14 października po tym, jak Hiszpański Sąd Najwyższy wydał wyroki dwunastu katalońskim politykom w związku z ich udziałem w przeprowadzeniu bezprawnego referendum w sprawie niepodległości w 2017 roku. Dziewięć osób zostało uznane za winne buntu i otrzymało wyroki od 9 do 13 lat pozbawienia wolności, trzy osoby zostały uznane za winne nieposłuszeństwa i ukarane grzywną. Podczas starć w różnych miastach wspólnoty autonomicznej od początku tygodnia ucierpiało 500 osób, w tym 200 funkcjonariuszy organów ścigania. Zatrzymano około stu osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 5 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.