W Katalonii rozpoczął się strajk generalny

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 183

W piątek w Katalonii rozpoczął się strajk generalny: wiele tras we wspólnocie autonomicznej jest zamkniętych, organizowane są wiece, ponad pięćdziesiąt lotów z lotniska w Barcelonie zostało odwołanych, transport publiczny odbywa się w dłuższych odstępach czasu.

Strajk został zwołany przez dwa związki zawodowe – CSC i Alternatywę dla Katalonii – w związku z wydanym w poniedziałek wyrokiem Sądu Najwyższego wobec dwunastu polityków za ich udział w nielegalnym referendum w sprawie niepodległości w 2017 roku. Największe związki zawodowe w kraju, „Komisje robocze” i „Powszechny związek pracowników”, nie poparły go.

Obecnie ze względu na protesty, demonstracje i ruch tak zwanego „Marszu o niepodległość” (pięć kolumn z różnych miast w środę wyruszyło w kierunku katalońskiej stolicy i jest już blisko) zablokowano szereg tras i dróg, w tym jedyną trasę prowadzącą do Andory.

Odwołano 55 lotów zaplanowanych na piątek z lotniska Barcelona El Prat, większość linii lotniczych Vueling i Iberia, które poinformowały o tym z wyprzedzeniem.

Podjęto też decyzję o odwołaniu meczu FC Barcelona – Real Madryt, który miał odbyć się 26 października. Nowa data jeszcze nie została ustalona i jest to kwestia problematyczna.

Oprócz politycznych organizatorzy przedstawili szereg żądań dotyczących warunków pracy (zniesienie reformy pracy, podniesienie płacy minimalnej), a także podjęcia „pilnych działań” w celu walki ze zmianami klimatycznymi.

Jest to już czwarty strajk generalny w Katalonii w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto trwa trzydniowy strajk studencki, który rozpoczął się w środę.

Wiece, zamknięcia dróg, linii kolejowych i zamieszki rozpoczęły się w Katalonii 14 października po tym, jak Hiszpański Sąd Najwyższy wydał wyroki dwunastu katalońskim politykom w związku z ich udziałem w przeprowadzeniu bezprawnego referendum w sprawie niepodległości w 2017 roku. Dziewięć osób zostało uznane za winne buntu i otrzymało wyroki od 9 do 13 lat pozbawienia wolności, trzy osoby zostały uznane za winne nieposłuszeństwa i ukarane grzywną. Podczas starć w różnych miastach wspólnoty autonomicznej od początku tygodnia ucierpiało 500 osób, w tym 200 funkcjonariuszy organów ścigania. Zatrzymano około stu osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o