W Iranie ogłoszono zwycięzcę w wyborach prezydenckich

Opublikowano: 19.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1170

Według wstępnych wyników szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości Ebrahim Raisi wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Iranie. Prezes Sądu Najwyższego Ebrahim Raisi wygrał wybory prezydenckie w Iranie – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Dżamal Orf

Podając wstępne wyniki głosowania. Poinformował o tym Reuters, powołując się na państwową telewizję Iranu. Riasi zdobyła 17,8 mln głosów. W głosowaniu wzięło udział 28,6 mln uprawnionych do głosowania.

Trzej inni kandydaci w wyborach prezydenckich wstępnie otrzymali następujące wyniki: ponad 3 mln 300 tys. głosów zdobył generał dywizji Mohsen Rezai, były dowódca Gwardii Rewolucyjnej; ponad 2 mln 400 tys. – były prezes irańskiego Banku Centralnego Abdolnasser Hemmati, ponad milion głosów – wiceprzewodniczący Medżlisu (parlamentu) Amir Hossein Kazizade Hashemi. Komisja wyjaśniła, że są to wstępne dane, ostateczne wyniki zostaną ogłoszone w ciągu dnia. W tej chwili policzono 90% kart do głosowania.

Obecny prezydent Iranu Hassan Rouhani nie wziął udziału w wyborach, bo właśnie kończy się jego druga kadencja. Wszyscy rywale Raisiego już uznali jego zwycięstwo w wyborach. Ustępujący prezydent Rouhani również pogratulował zwycięzcy bez podania nazwiska. „Gratulacje dla wybranego kandydata. Oczywiście, ponieważ nie zostało to jeszcze oficjalnie ogłoszone, ustawowo odłożę oficjalne gratulacje, ale wiadomo, kto został wybrany przez naród i otrzymał wystarczającą liczbę głosów. Jeśli Bóg pozwoli, zostanie prezydentem za 45 dni” – powiedział ustępujący szef państwa.

Raisi jest szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości od 2019 roku, wcześniej był prokuratorem generalnym. Polityk jest objęty sankcjami USA z powodu podejrzeń o ostre tłumienie protestów. Raisi uczestniczył również w poprzednich wyborach prezydenckich w Iranie w 2017 roku. Wówczas otrzymał ponad 10 mln głosów, a Rouhani – ponad 14 mln. Jak pisze Bloomberg, zwycięstwo Raisiego może skomplikować wysiłki na rzecz przywrócenia umowy nuklearnej. Wycofanie się USA z umowy za byłego prezydenta Donalda Trumpa umocniło pozycję zwolenników twardej linii w Iranie, podała agencja.

Wybory prezydenckie w Iranie odbyły się w piątek 18 czerwca. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 07:00 (04:30 czasu polskiego) i miało trwać do 00:00 (21:30 czasu polskiego). Jednak godziny otwarcia lokali wyborczych zostały wydłużone ze względu na to, że nie wszyscy mieli możliwość zagłosować w wyznaczonym czasie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.