TVN za głowę Gowina. Niezły interes!

Opublikowano: 20.07.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2326

Porozumienie dostało „propozycję nie do odrzucenia”. Jeśli nie poprze PiS w bitwie przeciwko Grupie TVN, Jarosław Gowin straci stanowisko wicepremiera. Rządzącym zależy, żeby ustawa przeszła już w tym tygodniu.

Bez Porozumienia PiS nie będzie miała w Sejmie większości i nie da rady wybić zębów znienawidzonej stacji telewizyjnej praz jej satelitom. Zatem, jak wynika z poniedziałkowej prasówki, postanowiono zaszantażować Gowina pozbawieniem stanowiska. Onet spekuluje, że „Kaczyński szuka w Sejmie alternatywnej większości. Na jego celowniku jest Konfederacja”.

Ma to być na razie strzał ostrzegawczy: nawet jeśli Jarosław Gowin straci stanowisko wicepremiera, to zachować ma tekę ministra a koalicja ma dalej trwać. Tak z kolei twierdzi „Newsweek”.

Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia, stwierdził, że jego ugrupowanie nie poprze ustawy w obecnym kształcie, ponieważ „nie chce, by jedyną narracją medialną była narracja Jacka Kurskiego”. Partia Gowina w ostatni piątek zapowiedziała złożenie poprawki. Nie, żeby Gowin nie zgadzał się z jej wymową („Zgadzamy się z intencją polegającą na tym, by doprecyzować przepisy w taki sposób, aby media działające w Polsce nie mogły wpaść w ręce kapitału pochodzącego z krajów, które kierują się antydemokratycznymi wartościami” – vide Rosja, Chiny i kraje arabskie), ale po prostu obawia się przypadkiem nie wkurzyć „głównego sojusznika” ze stolicą w Waszyngtonie. Gowin szuka wśród opozycji szerszego poparcia dla poprawki z zapisem o tym, że inwestorzy medialni mogliby pochodzić z państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na to jednak krzywo patrzy PiS (wszak „do OECD może wkrótce zostać przyjęta Rosja!”).

Ryszard Terlecki powiedział (nomen omen!) portalowi tvn24.pl, że „nie ma planu wypychania kogokolwiek”. – Cały czas trwają rozmowy wewnątrz naszej koalicji, uzgadniamy rozmaite stanowiska, nie tylko dotyczące tej kwestii, i jak dotąd zachowujemy spokojnie większość – stwierdził, pytany jednak o to, co się stanie jeśli Porozumienie się wyłamie z głosowania, dodał tajemniczo, że „wtedy będziemy się martwić”.

Jednak Onet obstaje przy swojej wersji. Według redakcji Jarosław Kaczyński upatruje nadziei w alternatywie dla Gowina. Mają ją stanowić antyamerykańscy narodowcy na czele z Robertem Winnickim. Jednak nawet po dołożeniu ich głosów i głosów od Pawła Kukiza, może ich nie starczyć.

Natomiast frakcja wolnościowa w Konfederacji nie pali się wcale do poparcia ustawy. „To jest takie ciosanie grubym toporem. Jego bezpośrednim efektem będzie załamanie pluralizmu medialnego w Polsce. Niezależenie jak oceniamy rzetelność danych mediów, to wartością jest pluralizm. Widzowie sami mogą wyciągnąć sobie wnioski” – stwierdził Dobromir Sośnierz i dodał, że owszem, we frakcji narodowej trwa na ten temat dyskusja, jednak ogólnie Konfederacja nie bardzo chce poprzeć Lex TVN w tym kształcie.

Już w czasie negocjacji w sprawie wyboru RPO pod adresem Gowina pojawiały się groźby pozbawienia go fotela. W końcu to się pewnie kiedyś stanie. Złośliwi jednak mówią, że jest on chwilowo najskuteczniejszą opozycją w Polsce.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Urnelius 20.07.2021 17:13

  Konfederacja stale mówi, że trzeba ograniczyć kapitał zagraniczny w mediach. Teraz bronią “pluralizmu”. Gratuluję. Konfederacja staje się partią populistyczną, a nie ideologiczną. Ponieważ to nie ich ustawa, nie zagłosują. W sumie to nie wiem, czy poparli cokolwiek ciekawego, co nie było ich. To duża zmiana względem ich początkowego podejścia do polityki, jednak w końcu poczuli pieniądze. Na popieraniu nieswoich projektów nie zyskają poparcia, więc po co.

 2. tithan1 20.07.2021 18:30

  Nie dziwię się konfederacji że nie chcą poprzeć tej ustawy. TVN jaki jest, każdy wie, ale chociaż częściowo ich narracja odbiega od TVPIS. Polsat jest jak chorągiewka. Wieje zawsze w stronę pieniędzy, więc w zasadzie jest bo jest. Jeśli więc ludzie zostaną tylko z propagandą Kurskiego, zbaranieją do końca przy akompaniamencie disco polo.

  Druga rzecz, to po co oni w ogóle ruszają amerykański nietykalny kapitał? Czyżby Jarkowi nawalił klęcznik i Skype? I tak nic Amerykanom nie zrobią. Zwykle odwrócenie uwagi od komuny, którą nam wprowadzili na 2 tygodnie 1,5 roku temu.

 3. Aloes 21.07.2021 00:25

  Gierka polityczna pis. Wiadomo, że ugną się jak dobry wasal. Jeśli prawdą jest że chcą kupić te czołgi, to taka koncesja może być intratną kartą przetargową. Pytanie jest następujące: CZY WYTRZYMAJĄ PRESJĘ i DOPROWADZĄ SPRAWĘ DO KOŃCA, czy podkulą ogon i usa pogoni ich jak zwykłych burków pokazując im ich miejsce. Z drugiej strony? Na co nam te czołgi!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.