Tu byłem – Rafał Trzaskowski

Opublikowano: 19.02.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1334

Aktywiści Greenpeace oznaczyli drzewa wycięte w poniedziałek na praskim brzegu Wisły w Warszawie napisami “Tu byłem – Rafał Trzaskowski”. W ten sposób zwrócili uwagę na odpowiedzialność prezydenta Warszawy za dewastację wiślańskich łęgów i jego brak odpowiedniego zaangażowania na rzecz ochrony klimatu.

Rozmowy, jakie obrońcy i obrończynie dzikiej nadwiślańskiej przyrody prowadzili w zeszłym tygodniu z prezydentem Warszawy i jego urzędnikami, nie przyniosły właściwych rezultatów. Pomimo silnych protestów i istniejących alternatywnych rozwiązań wycinka drzew ruszyła. Dlatego aktywiści postanowili dać sygnał, kto ponosi odpowiedzialność za niszczenie cennego przyrodniczo fragmentu miasta.

„Prezydent Rafał Trzaskowski musi zdać sobie sprawę, że z kryzysem klimatycznym nie walczy się tak, jak z kryzysem wizerunkowym. Nie wystarczy opublikować kilku postów w internecie i pochwalić się posadzeniem większej liczby drzew. Walka z kryzysem klimatycznym na poziomie dużego miasta oznacza konieczność radykalnych zmian, w podejściu do relacji człowiek–przyroda i w ogóle w sposobie myślenia o rozwoju miasta” – mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

„Rafał Trzaskowski sprawnie wygłasza obietnice i deklaracje, ale poważnego egzaminu w kwestii ochrony dzikiej przyrody nie zdał. Wycinka nad Wisłą to jednak tylko czubek góry lodowej. Niszczenie enklaw dzikiej zieleni, wyższość interesów deweloperów nad potrzebami lokalnych społeczności i przyrody, brak odważnej, proklimatycznej i prospołecznej polityki transportowej – obecny prezydent nie pokazał jeszcze, że potrafi i chce zmierzyć się z tymi błędami, odziedziczonymi po poprzednikach. Te tematy będą jednak powracać, wywołując coraz większy gniew mieszkańców i mieszkanek Warszawy” – dodaje Dominika Sokołowska.

„Rafał Trzaskowski jest nie tylko prezydentem największego i najzamożniejszego miasta w Polsce. Został również niedawno doradcą kandydatki na prezydentkę, Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, do spraw dużych miast. Jeśli jego doradzanie będzie skażone podejściem, którego efekty obserwujemy dzisiaj nad Wisłą, będzie to oznaczało abdykację Platformy Obywatelskiej z aspiracji do bycia nowoczesną, bliską potrzeb ludzi partią, realnie mierzącą się z wyzwaniami, jakimi są kryzys klimatyczny i kryzys ekologiczny” – mówi Dominika Sokołowska.

Projekt „Wybrzeże Helskie – rozbudowa ulicy wraz z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego” na praskim brzegu Wisły w Warszawie oznacza wycinkę kilkuset drzew i kilkudziesięciu tysięcy krzewów stanowiących cenny element wiślanego ekosystemu i będących siedliskiem dziesiątek gatunków ptaków. Budowa i wycinka znajduje się częściowo na obszarze Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”, który zostanie poważnie zdewastowany. Mieszkańcy i mieszkanki, naukowcy, aktywiści i aktywistki miejskie zwracali uwagę na poważne zaniechania przy powstawaniu planów – w tym brak konsultacji oraz oceny oddziaływania na środowisko. Przedstawili również rozwiązania alternatywne, które ograniczyłyby wycinkę. Prezydent Rafał Trzaskowski uznał jednak, że jest za późno na rozpatrywanie tych planów.

Zdjęcie: Maksymilian Zieliński
Źródło: Greenpeace.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 20.02.2020 07:32

    Nie przyglądałem się jeszcze efektom prac, ale na zachodnim brzegu, w okolicy mostu siekierkowskiego, obszar zalewowy jest systematycznie zapełniamy śmieciami.
    Oczywiście mało kto kwapi się, żeby to oczyszczać (tam byłem, stamtąd śmieci wynosiłem).
    Łęgi są cenne przyrodniczo, ale wymagają dbałości.
    Podczas powodzi wszelkie przeszkody między wałami powodują lokalne spiętrzenie stanu Wisły.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.