Trump grozi Iranowi zniszczeniem

Opublikowano: 26.06.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 857

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zagroził Iranowi użyciem „ogromnej siły”, aż do ewentualnego zniszczenia w przypadku ataku na Stany Zjednoczone.

„Każdy atak Iranu na coś amerykańskiego spotka się z ogromną i przytłaczającą siłą. W niektórych obszarach przytłaczająca siła będzie oznaczać zniszczenie” – napisał na „Twitterze”.

„Nigdy więcej Johna Kerry’ego i Obamy!” – dodał prezydent, odnosząc się do swojego poprzednika i byłego sekretarza stanu, którzy zawarli umowę nuklearną z Iranem w 2015 roku, a którą Trump złamał w 2018 roku.

Ten tweet gospodarza Białego Domu był reakcją na słowa irańskiego prezydenta Hassana Rouhaniego, który po tym, jak Waszyngton nałożył sankcje na irańskich przywódców i wojskowych, powiedział, że administrację Stanów Zjednoczonych „ogarnęła niepełnosprawność umysłowa” i oni nie wiedzą, co robią.

Tymczasem w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył do Abu Zabi i spotkał się z następcą tronu Arabii Saudyjskiej, żeby omówić zagrożenie ze strony Iranu.

W rozmowie z Muhammadem ibn-Zajedem al-Nahajanem szef amerykańskiej dyplomacji nie był łagodny dla Iranu i powiedział, że kraj ten jest „największym na świecie sponsorem terroru”. Według samego Pompeo, negocjacje z Arabią Saudyjską dotyczyły, przede wszystkim zbudowania globalnej koalicji, mającej na celu przeciwstawienie się Iranowi. Do koalicji tej USA chciałyby wciągnąć również kraje azjatyckie i europejskie.

Tak ambitny plan wzbudza pytanie: kto poza sojuszniczymi krajami USA na Bliskim Wschodzie oraz Izraelem zgodzi się na uczestnictwo w tej awanturze? Przecież kraje europejskie, rozczarowane krótkowzroczną polityką administracji Trumpa na Bliskim Wschodzie – szczególnie po jednostronnym wycofaniu się Waszyngtonu z umowy nuklearnej z Iranem, praca nad którą w formacie 5+1 (Rosja, Chiny, USA, Niemcy, Francja i Wielka Brytania – red.) trwała w ciągu kilku lat – dążą do złagodzenia napięć w tym regionie. Gdyby został wdrożony w życie, plan Pompeo o stworzeniu koalicji przeciwko Iranowi ponownie pogrążyłby Bliski Wschód w chaos eliminując osiągnięcia europejskiej dyplomacji sprzed kilku lat.

Wizyta przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w Arabii Saudyjskiej i ogłoszenie nowego pakietu sankcji przeciwko Teheranowi wywołało ostrą reakcję Iranu. Przedstawiciele resortu obrony zapowiedzieli powtórkę niedawnego incydentu z zestrzeleniem amerykańskiego bezzałogowca w wypadku, jeżeli USA będzie kontynuowało swoją agresję.

Wszyscy widzieli zestrzelenie tego bezzałogowego samolotu. Zapewniam, że ta miażdżąca odpowiedź może zostać powtórzona i wróg o tym wie – oświadczył irański kontradmirał Hosejn Chanzadi.

Mimo stanowczej gotowości do stawiania czoła Waszyngtonowi, irańskie władze powtórzyły, iż Teheran nie dąży do dalszej eskalacji konfliktu i „z zadowoleniem przyjmie złagodzenie napięć w regionie”. Irańscy oficjele skomentowali również poniedziałkową wypowiedź Mike’a Pompeo o gotowości Stanów Zjednoczonych do przeprowadzenia negocjacji z Iranem bez warunków wstępnych. Zdaniem irańskich władz to Waszyngton powinien zaoferować coś Iranowi, jeżeli chce od Iranu czegoś, co wykraczałoby poza porozumienie nuklearne z 2015 roku, i to „z międzynarodowymi gwarancjami”.

Amerykańska propozycja negocjacji bez żadnych warunków wstępnych jest nie do przyjęcia, kiedy kontynuowane są sankcje i groźby „napisał w poniedziałek na Twitterze doradca irańskiego prezydenta Hesameddin Aszena.

Do nowej fali napięć w stosunkach na linii Waszyngton-Teheran doszło po oskarżeniu Iranu przez USA o atak na dwa tankowce z ropą naftową – Front Altair i Kokuka Courageous. Irańskie MSZ określiło zarzuty Waszyngtonu jako bezpodstawne.

Źródła: pl.SputnikNews.com [1] [2]


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Ryszard 26.06.2019 16:55

    Trump wyraźnie dąży do wojny z Iranem. Robi to za pewne na polecenie Izraela, ponieważ Iran stanowi dla Żydów największe zagrożenie łącznie z nuklearnym w regionie. W Iranie USA i Izrael czyli USRAEL przedstawia się jako międzynarodowego szatana. Poniekąd słusznie XD. Natomiast jeśli dojdzie do tej wojny to poprzez prowokacje USA i bardzo możliwe że konflikt rozleje się na 3 wojną światową ponieważ Chiny i Rosja są sojusznikami Iranu i nie chcą stracić wpływów w regionie. W jakiej sytuacji znajdzie się Polska w razie takiego rozwoju wypadków ? Na naszym terenie stacjonuje kilka tysięcy usraelitów a więc za mało żeby z naszych pozycji pójść na Rosję. No chyba że Polska da się wciągnąć w ten konflikt co byłoby ostatnim kretyństwem jakie rząd PIS mógłby zrobić. Mam nadzieję że robienie laski Usraelowi nie zasmakuje im tak bardzo że przehandlują Polskę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.