Transport publiczny w odwrocie

Opublikowano: 11.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 7

Władze Krakowa zdecydowały, że po Wielkanocy na ulice stolicy Małopolski wyjedzie znacznie mniej autobusów i tramwajów. Częstotliwość wielu z nich będzie ograniczona do jednego odjazdu w godzinie, a linie nocne całkiem znikną z rozkładów jazdy. Tymczasem w Wałbrzychu na czas świąt transport publiczny miał zostać zawieszony. Interweniował prezydent miasta.

W całym kraju wiele miast ograniczyło w marcu funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Samorządy argumentują, że podczas epidemii koronawirusa korzysta z niej znacznie mniej osób. W stolicach województw zazwyczaj wprowadzono rozkład sobotni, uzupełniony w szczytach komunikacyjnych o dodatkowe połączenia na najważniejszych liniach.

W Warszawie spotkało się to z kontrowersjami i krytyką wobec władz miasta. Nasiliła się zwłaszcza zaraz po tym, jak 24 marca rząd zdecydował się na ograniczenie liczby pasażerów w pojazdach. W mediach społecznościowych wskazywano, że niektóre autobusy jeżdżą przepełnione, bo warszawiacy mają do dyspozycji mniej kursów. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zdecydował więc o przywróceniu rozkładu dnia powszedniego, bez linii „szkolnych”.

W tym samym czasie władze Krakowa zapowiedziały, że na ulice będą wyjeżdżać wszystkie dostępne autobusy i tramwaje. Po ponad dwóch tygodniach miasto zdecydowało jednak o znacznym ograniczeniu komunikacji miejskiej. Zmiany wejdą w życie 12 kwietnia. Równocześnie, oprócz dotychczasowych ograniczeń, zostaną wprowadzone następne. Kilkadziesiąt linii autobusowych pojawi się na przystankach co 60 minut, często tylko w dni powszednie i na skróconej trasie. Władze zdecydowały też o tymczasowej rezygnacji z komunikacji nocnej. Realizowano ją liniami autobusowymi oraz tramwajami oznaczonymi trzycyfrowymi numerami rozpoczynającymi się od „szóstki”.

Cięcia zamierzał wprowadzić też Wałbrzych: w dwa dni świąt wielkanocnych komunikacja miejska miała w ogóle tam nie funkcjonować, o czym poinformowano w czwartek rano. Z pomysłu wycofano się po czterech godzinach, ponieważ do magistratu spłynęło wiele skarg. Interweniował również prezydent Roman Szełemej.

Jego zdaniem, zasada „zostań w domu” powinna szczególnie obowiązywać w okresie świątecznym, a zawieszenie komunikacji miejskiej było podyktowane „chęcią ograniczenia przemieszczania się w tym ważnym dla wszystkich czasie”.

„Po sygnałach i natężeniu krytycznych uwag, podjąłem decyzję o utrzymaniu komunikacji autobusowej w okresie świątecznym. To wyraźny komunikat dla osób pracujących w MOPS-ie, opiekunów seniorów, pielęgniarek i wszystkich tych, którzy używają komunikacji do celów zawodowych” – stwierdził prezydent Wałbrzycha.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o