Tętniące życiem święto ku czci zmarłych

Opublikowano: 31.10.2019 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 638

Nie od dziś Halloween wzbudza kontrowersje w naszym kraju – ale w sumie dlaczego tak jest? Czy jest to powodowane strachem przed nieznanym, wynikającym z braku wiedzy? Jaka jest historia Halloween?

Historia Halloween – czy na pewno obca?

Wielkimi krokami zbliża się czas zadumy, w którym po raz kolejny będziemy wspominać naszych bliskich, którzy odeszli. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października, wypada inne święto, które zgodnie z zachodnim obyczajem nazywamy Halloween. W Polsce zyskuje ono coraz większą popularność, która przez niektórych postrzegana jest jako niebezpieczna, zwłaszcza dla duszy i sumienia młodego człowieka.

W Jeleniej Górze radny Józef Rypiński złożył wniosek o zakaz obchodów Halloween w tamtejszych placówkach oświatowych. Celebrowanie Halloween zdaniem radnego jest propagowaniem pogańskich praktyk, które ocierają się wręcz o kontakty z szatanem. Zabrakło jednego głosu, aby projekt wszedł do porządku obrad.

Warto jednak przypatrzeć się bliżej problemom, jakich przysparzają obchody Halloween w Polsce. Niechęć wobec nieznanych zjawisk najczęściej wynika z niewiedzy, tak jest również w tym przypadku. Święto, które znamy jako Halloween ma swoje korzenie w tradycji celtyckiej. Noc z 31 października na 1 listopada była u Celtów datą graniczną w czasie – kończyła ona jeden rok i rozpoczynała kolejny. Święto wypadające w tę magiczną noc zwało się Samhain. Starożytni Celtowie wierzyli, że w tym szczególnym okresie zacierają się granice między światem żywych i zaświatami. Portale znajdujące się w starożytnych kurhanach otwierały się i ułatwiały wędrówkę między wymiarami, zarówno dla dusz zmarłych, jak i śmiertelników.

Ważnym aspektem religii celtyckiej była wiara w życie pozagrobowe. Pośmiertna egzystencja objawiała się w różnych wariantach – jednym z nich była swego rodzaju reinkarnacja, która wiąże się z Samhain. W czasie jej trwania wędrujące dusze poszukiwały śmiertelników, w których ciałach będą mogły zamieszkiwać przez kolejny rok. Rozpalano wielkie ogniska oraz wystawiano pokarm poza domostwa, aby przebłagać i ukoić powracające zjawy. Zwyczajem nocy Samhain było przebieranie się w najgorsze, brudne i podarte ubrania, aby tym samym zniechęcić do siebie duchy. Druidzi przyodziewali czarne stroje i zakładali przerażające maski, wycięte z brukwi lub rzodkwi, również w celu odstraszania groźnych dusz. Rytuały te miały jednocześnie nawiązywać do zmarłych przodków. Siła tradycji tego święta umożliwiła mu przetrwanie do naszych czasów w postaci Halloween, czy też chrześcijańskich Zaduszek.

Rzeczywiście, genezę Halloween odnajdujemy w pogańskich wierzeniach, jednak gdyby się tak zastanowić, to i w chrześcijaństwie znajdziemy wiele elementów pogańskich. Sama wizja czyśćca nawiązuje do słowiańskich wyobrażeń Krainy Zmarłych – Nawii. Do kultury chrześcijańskiej przeniknęły i uległy asymilacji również inne tradycje związane ze słowiańskim kultem zmarłych. Była to przede wszystkim pusta noc (bdyn), czyli wieczór czuwania nad zmarłym, jak i stypa (trizna) oznaczająca ucztę na cześć zmarłej osoby. Nie wspominając o wyposażaniu zmarłych w różnego rodzaju dary grobowe, które miały ułatwić podróż i pośmiertną egzystencję.

Nie można zaprzeczyć, że wierzenia pogańskie stanowiły podwalinę dla zwyczajów praktykowanych do dziś. Elementy wierzeń pogańskich były głęboko zakorzenione w kulturze ludowej, dlatego też u początków krzewienia chrześcijaństwa łatwiej było przekształcić dobrze znane Słowianom zwyczaje w praktykę religii Kościoła. Inaczej przyjmowanie nowych wierzeń mogło zakończyć się klęską, ze względu na ówczesną nieatrakcyjność religii monoteistycznej w stosunku do rozbudowanych wierzeń i obrzędów słowiańskich.

Wspominając o zwyczajach słowiańskich, należy pamiętać, że i w naszej kulturze istnieje święto, podczas którego drogi żywych i zmarłych stykają się na pograniczu światów. Są to Dziady, czyli obchody organizowane ku czci zmarłych przodków. Etymologicznie słowo „dziad” wiązało się z bezimiennym protoplastą. Nazwa odnosiła się do przekraczających zaświaty dziadów, którzy powracali do swych domostw, aby jeszcze raz odwiedzić rodzinę. Wszyscy Słowianie i Bałtowie praktykowali święto ku czci przodków, nawet sześć razy w roku. Największe obchody przypadały na okres wiosny i jesieni. Jesienne Dziady urządzano w tym samym czasie, co celtyckie Samhain, jak i współczesne Halloween.

Istniało przekonanie, że dusze zstępujące na ziemię należy ugościć w godny sposób, zapewniając im tzw. strawę. Ofiary w postaci jadła i napojów miały zapewnić domownikom przychylność przodków. Uczty tego typu mogły odbywać się albo w domostwach, albo na cmentarzach, bezpośrednio przy mogiłach zmarłych. Nawia, czyli słowiańskie zaświaty, była ponurym i nieprzyjemnym miejscem, dlatego też w gestii żywych było zapewnianie komfortu powracającym duszom. Przygotowywano im miejsce, gdzie mogli zażyć ciepłej kąpieli, lub ogrzać się przy ognisku. Płomienie wyznaczały także drogę duszom, wędrującym ku swoim domostwom.

Halloween – szatan czy komercja?

Ustaliliśmy już, że Halloween swoją genezę odnajduje w celtyckiej obyczajowości, dlatego też bardzo ciężko w tym sam kontekście mówić o kontaktach z szatanem. Zarówno w wierzeniach celtyckich, jak i słowiańskich nie istniało pojęcie piekła i szatana – takie wyobrażenia podziałów powstały dopiero w dobie chrystianizacji. System religijny zarówno Celtów, jak i Słowian nie opierał się na egzekwowaniu grzechów, dlatego ich wizja zaświatów nie obejmowała systemu kar i nagród. szatan był niepotrzebny, gdyż nie miał kogo osądzać.

Współczesne święto Halloween rzeczywiście znacznie odbiega od pierwotnych założeń święta ku czci zmarłych. Teraz jest nastawione na komercję i zabawę, ale czy to takie złe? Może kolorowe przebrania księżniczek, duchów i wampirów w jakiś sposób załagodzą irracjonalny strach przed przemijaniem i śmiercią, bo czy nie tego dotyczy to święto? Może na przekór obyczajom zapomnijmy choć przez chwilę o umieraniu i cieszmy się życiem?

Z drugiej strony, idąc w ślad za naszymi słowiańskimi przodkami nie zapominajmy o kultywowaniu pamięci naszych drogich zmarłych. Słowiańskie Dziady to piękna tradycja, która też do końca nie umarła. Wieczorem 1 listopada, przechadzając się po cmentarzu, widzimy tysiące płomieni tlących się w kolorowych zniczach. Są to relikty ognisk ku czci dusz przodków. Płomienie symbolizują w pewien sposób pamięć – póki tli się ogień, zmarli istnieją w naszych wspomnieniach.

Powracając do wypowiedzi radnego Rypińskiego, uważam, że jeżeli chce się negować jakieś przekonania, należy przede wszystkim poznać podstawowe pojęcia i kontekst. Sądzę też, że nie warto wykluczać Halloween z naszej polskiej obrzędowości. Dlaczego mielibyśmy to robić? Pomyślmy, że przełom z 31 października na 1 listopada jest owym starożytnym portalem, który pozwala nam doświadczyć zarówno zadumy zaświatów, jak i doczesności i wszystkich radości z nią związanych.

Autorstwo: Natalia Stawarz
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.