Terroryści z ISIL zamordowali wybitnego archeologa

Opublikowano: 25.08.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 529

Potwierdziły się największe obawy, związane ze starożytnym miastem Palmyra, które jest obecnie pod kontrolą sił tzw. Państwa Islamskiego. Starożytne obiekty zostały jakiś czas temu obłożone materiałami wybuchowymi a według najnowszych doniesień, znajdująca się tam świątynia Baala-Szamina została zrównana z ziemią.

Doniesienia na ten temat zostały potwierdzone zarówno przez władze w Syrii jak i przez brytyjskie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Historyczna Palmyra, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, jest stopniowo wyniszczana i okradana z artefaktów a tamtejsi mieszkańcy są terroryzowani i nieraz mordowani.

Nie ma jednak pewności co do tego, kiedy świątynia Baala-Szamina miała zostać zniszczona. Jedne doniesienia mówią o tym że islamiści odpalili ładunki wybuchowe już wczoraj (23 sierpnia), inne źródła donoszą zaś, że wydarzenie miało miejsce około miesiąc temu. Oprócz wspomnianego obiektu, bojownicy ISIL zniszczyli jakiś czas temu słynny kamienny posąg przedstawiający lwa, który w 1977 roku został odkryty przez polski zespół archeologów.

W zeszłym tygodniu pojawiła się równie niepokojąca informacja. Islamiści ścięli 82-letniego Khaleda al-Asaada, urodzonego w Palmyrze wybitnego syryjskiego archeologa, który zajmował się ruinami i badał je od ponad 40 lat. Podczas swojej całej kariery dokonał wielu odkryć wraz z amerykańskimi, francuskimi, niemieckimi, polskimi i szwajcarskimi zespołami archeologów.

Naukowiec został zabity przez aktywistów terrorystycznej organizacji zwanej najczęściej Państwem Islamskim. Dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych, których władze próbują od kilku lat obalić rząd w Damaszku, struktura ta kontroluje obecnie około jednej trzeciej terytorium Syrii i Iraku, gdzie ogłosiła „kalifat”. 82-letniemu uczonemu ucięto głowę w Palmirze, antycznym mieście położonym w północnej części Pustyni Syryjskiej. Został on zamordowany – jak podają lokalne media – publicznie, a jego zwłoki powieszono na jednej z latarni ulicznych przy wejściu do największego muzeum w mieście.

Terroryści przejęli miasto w maju bieżącego roku po ciężkich walkach z wojskami rządowymi. W trakcie trwania inwazji na Palmirę specjalne ekspedycje zorganizowane przez syryjski rząd ewakuowały antyczne rzeźby i wiele innych dzieł sztuki, gdyż Państwo Islamskie wdraża na objętych terytoriach specyficzną odmianę Kulturkampfu, polegającą na dewastacji wszelkich artefaktów kulturowych, które nie są zgodne z ich wizją świata. Khaled al-Asaad został pokazowo stracony ze względu na to, że odmówił terrorystom wskazania miejsca ukrycia archeologicznych skarbów wywiezionych z miasta przed zajęciem go przez terrorystów.

Autorstwo: John Moll (1-4), BS (5-6)
Źródła: ZmianyNaZiemi.pl, Strajk.eu
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.