Taryfa za sprzedaż energii może wzrosnąć o 50%

Opublikowano: 17.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1120

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin nie jest jeszcze w stanie dokładnie przewidzieć sytuacji na rynku energetycznym. Twierdzi jednak, że nie uwzględniające samej dystrybucji koszty sprzedaży prądu wzrosną o prawie 50 procent, co ma związek głównie z wypowiadaniem umów dotyczących dostaw węgla.

Gawin w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” był pytany o ceny węgla na przyszły rok, ale w obecnej sytuacji nie był w stanie za wiele powiedzieć na ten temat. Dotychczas o tej porze wiadomo było na jakim będą one poziomie w przyszłym roku, lecz wszystko miała zmienić wojna na Ukrainie.

Rozmówca gazety nie ukrywa jednak, że ceny węgla mocno wpłyną na ceny energii elektrycznej. Tym samym taryfa za sprzedaż samego prądu, bez kosztów dystrybucji, najprawdopodobniej zwiększy się nawet o 50 proc.

Obecnie spółki energetyczne i ciepłownicze mają problem z zapewnieniem sobie jakichkolwiek dostaw węgla. Zajmujące się tym firmy wypowiadają bowiem dotychczasowe umowy, dlatego spółki nie wiedzą po jakiej cenie będą go w ogóle kupowały.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, Rp.pl
Zdjęcie: Paul Swansen (CC BYND 2.0)
Źródło: Autonom.pl

14

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.