Świąteczny prezent w USA dla wielkich korporacji

Opublikowano: 03.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 580

Amerykański Senat ciemną nocą przepchnął obniżkę podatków dla najbogatszych. Donald Trump już się chwali, jak pomógł „pracującym rodzinom” przed świętami. Trudno o większą obłudę.

Kluczowe głosowanie w Senacie odbyło się w sobotę nad ranem. Za zmianami głosowało 51 senatorów, przeciwko 49. Z republikanów tylko Bob Corker oddał głos razem z politycznymi konkurentami z Partii Demokratycznej, gdyż Senat odrzucił jego wątpliwości co do tego, na ile po obniżce podatków wzrośnie dług publiczny. Większość głosujących nie miała nawet okazji zapoznać się dokładnie z założeniami ustawy, bo chociaż Trump mówił o obniżaniu podatków od czasu kampanii wyborczej, to ostateczne brzmienie tekstu, liczącego 479 stron, powstawało w ciągu ostatnich kilku dni. Nie był gotowy jeszcze w piątek wieczorem.

Republikanie przegłosowali obniżenie podatku dla korporacji z 35 proc. do 20 proc. i likwidację większości ulg podatkowych w imię uproszczenia przepisów. Podatek od osób fizycznych także ma zostać obniżony, ale – w odróżnieniu od podatków od korporacji – nie na stałe, a tylko do 2025 r. Potem dyskusja o nim odbędzie się ponownie i utrzymanie ulg będzie zależało od poziomu długu publicznego. Szacuje się, że wpływy budżetu wskutek zmiany spadną o bilion dolarów.

Aby zmiany stały się faktem, potrzebne są jeszcze uzgodnienia między przedstawicielami Senatu i Izby Reprezentantów. Druga z izb amerykańskiego Kongresu głosowała bowiem w sprawie podatków dwa tygodnie temu i powzięła inne ustalenia. W jej wersji zmian nie ma przede wszystkim zniesienia nakazu posiadania ubezpieczenia, co do tego, by ułatwić życie korporacjom przeciwwskazań nie zauważono. Ponadto w Senacie w toku gorączkowych prac nad ustawą wpisano do niej ustalenia, które nie mają wiele wspólnego z podatkami. Na przykład klauzulę zezwalającą na poszukiwania ropy naftowej, gazy ziemnego i innych surowców na terenie ogromnego parku narodowego na Alasce Arctic National Wildlife Refuge.

Bernie Sanders, niedoszły kandydat Demokratów na prezydenta USA deklarujący się jako demokratyczny socjalista powiedział podczas debaty w Senacie, że wprowadzone zmiany to „jedna z największych kradzieży w historii USA”. Za to republikanie nie posiadają się z zachwytu. Donald Trump twierdzi, że zrobił „pracującym Amerykanom” wspaniały prezent na święta, a senatorowie głosujący za ustawą powtarzają dawno podważone wolnorynkowe slogany o tym, jak to niższe podatki zwiększą konkurencyjność firm, skłonią wielkie biznesy do podzielenia się zyskiem z pracownikami i uruchomią mechanizm ekonomii skapywania. Jak podaje „Huffington Post”, to ostatnie zdementowali już sami zainteresowani, czyli menedżerowie korporacji. Świętując korzystne dla siebie zmiany nie pozostawili złudzeń – żadnych podwyżek nie będzie, co najwyżej więcej zarobią akcjonariusze.

Autorstwo: MKF
Zdjęcie: JamesDeMers (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.