Stworzono zmiennokształtnego robota

Opublikowano: 04.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2715

Naukowcy stworzyli roboty, które mogą zmieniać swój stan z ciekłego na stały i z powrotem, inspirowane zdolnością ogórka morskiego do zmiany sztywności swojego ciała. Zespół badawczy z Sun Yat-sen University, Zhejiang University oraz Carnegie Mellon University opracował nowy materiał, nazywany „magnetoaktywną fazą przejściową” (MPTM), który umożliwia robotom podobną funkcjonalność.

Materiał ten składa się z magnetycznych mikrocząstek neodymowo-żelazowo-borowych osadzonych w galu, metalu o temperaturze topnienia wynoszącej jedynie 29,8°C. Wykorzystując zjawisko indukcji magnetycznej, roboty mogą zmieniać stan z ciekłego na stały, co pozwala im na wykonywanie różnorodnych zadań, takich jak przemieszczanie się przez wąskie przestrzenie czy współpraca przy przenoszeniu przedmiotów.

Zaawansowane właściwości MPTM, w tym wysoka wytrzymałość mechaniczna i zdolność do przenoszenia obciążeń do 30-krotności własnej masy w fazie stałej, oraz płynne przemieszczanie się z prędkością do 15 cm na sekundę w fazie ciekłej, otwierają nowe możliwości zastosowań w medycynie.

Roboty te mogą być wykorzystane do dostarczania leków w trudno dostępnych miejscach ciała ludzkiego lub do usuwania ciał obcych, takich jak np. w żołądku. Ponadto materiał ten umożliwia tworzenie „uniwersalnych śrub”, które mogą być wykorzystywane w inteligentnym montażu, dostosowując się do gniazda śruby przed zestaleniem się.

Badania nad tym materiałem i robotami pokazują potencjał do tworzenia nowych klas sprzętu biomedycznego i metod składania produktów z trudno dostępnymi częściami, co może przyczynić się do dalszego rozwoju personalizowanej i precyzyjnej medycyny.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Flibusta 04.02.2024 13:28

    Hi..hi.. znaczy się.. literaci wymyślą, a technicy skonstruują.. Wiwat Literatura i Sztuka, czyli film będący kwintesencją ich wszystkich!

  2. Katarzyna TG 04.02.2024 16:37

    Hasta la vista, humanity. AI już będzie wiedziała co z tym zrobić gdy powstanie Skynet.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.