Starcie młodzieży z policją w Belfaście

Opublikowano: 10.08.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 192

W mediach społecznościowych umieszczono materiały video pokazujące starcia młodych mieszkańców stolicy Irlandii Północnej z policją. Na filmie widać jak jeden oficer pada, rannych zostało 3 funkcjonariuszy. Chaos na ulicach Belfastu zapanował, po tym jak młodzież planowała rozpalić gigantyczne ognisko, by upamiętnić ofiary masowego internowania osób podejrzanych o powiązania z Irlandzką Armią Republikańską, zdarzenia te miały miejsce w dniach 9-10 sierpnia 1971 roku. Wojsko brytyjskie zabiło wtedy 11 cywili, w tym księdza.

No północnego Belfastu wysłano 150 oficerów, którzy otoczyli ognisko. Zwolennicy akcji zaczęli się przepychać przez kordon, na policjantów, spadł grad butelek, cegieł, fajerwerków i innych pocisków.

Mieszkańcom pobliskich wieżowców kazano opuścić mieszkania z powodów bezpieczeństwa. Gdyby doszło do zapalenia gigantycznych rozmiarów stosu, ogień sięgałby na wysokość nawet kilkunastu metrów.

Policja poinformowała, że podczas zamieszek niektórzy napastnicy używali kobiet i dzieci jako ludzkich tarcz. Zastępca komendanta Police Service of Northern Ireland Alan Todd przyznał, że dla niego, jako dowódcy policji stanowiło to poważny dylemat: „Musiałem przeprowadzić akcję usunięcia stosu, który mógł stworzyć bardzo duże zagrożenie dla sporej części lokalnego społeczeństwa, ale też zagwarantować bezpieczeństwo każdej kobiety i każdego dziecka, każdej osoby która tam się znalazła”. Todd podkreśli, że operacja policyjna została przeprowadzona z myślą o interesie szerszej grupy mieszkańców, a nie dla użycia siły.

Podczas akcji policja zabezpieczyła sześć koktajli Mołotowa a 13-letni chłopiec został aresztowano pod zarzutem buntowniczych zachowań.

Oficer Todd poinformował, że ataki na policjantów przeprowadzili głównie młodzi ludzie, którzy zostali zmanipulowani przez osoby dorosłe, prawdopodobnie powiązane z dysydenckim odłamem Irlandzkiej Armii Republikańskiej, który jest również znany pod nazwą Nowa IRA.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura24.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o