Słonie afrykańskie coraz częściej rodzą się bez kłów

Opublikowano: 24.10.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1692

Biolodzy zbadali mechanizm genetyczny odpowiedzialny za utratę kłów przez słonie afrykańskie. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Science.<--break->

Intensywne kłusownictwo na skutek rosnącego zapotrzebowania na kość słoniową podczas wojny domowej w Mozambiku (1977-1992) doprowadziło do szybkich zmian ewolucyjnych, w wyniku których wiele samic słoni nie miało kłów od urodzenia, co zwiększyło ich szanse na przeżycie.

Podczas tego konfliktu zbrojnego obie strony były uzależnione od handlu kością słoniową, ponieważ do walki potrzebne były pieniądze. Zmniejszyło to populację słoni o około 90 procent.

Naukowcy z Princeton University i badali to zjawisko z biologicznego punktu widzenia. Wykorzystując dane z historii i symulacje populacji zwierząt, naukowcy wykazali, że to intensywne kłusownictwo spowodowało te zmiany. Tylko samice rodzą się bez kłów, co świadczy o związku tej zmiany z płcią.

Naukowcy zbadali genom słonia i zidentyfikowali kilka genów, które mogą za to odpowiadać, w tym gen AMELX. U ludzi gen ten jest związany z tłumieniem wzrostu bocznych siekaczy homologicznych do kłów słonia.

Zdjęcie: 12019 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.