Sesja ONZ zmieni internet?

Opublikowano: 09.06.2012 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 536

W ubiegłym tygodniu Amerykanie ostrzegali przed niebezpieczeństwem, jakim dla internetu może być grudniowa sesja ONZ. Wyjątkowo zgodnie administracja prezydenta Obamy, Demokraci, Republikanie, organizacja Internet Society i Vint Cerf mówili, że czeka nas koniec sieci takiej, jaką znamy.

Z dwóch dokumentów, które właśnie wyciekły, dowiadujemy się, że Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Sieci Telekomunikacyjnych (ETNO) proponuje wprowadzenie ogólnoświatowego podatku internetowego i chce, by nałożyła go Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna. Europejscy providerzy już od pewnego czasu domagają się, by wielcy dostawcy treści – czyli przede wszystkim amerykańskie firmy jak Google czy Facebook – płacili za ruch, jaki generują ich serwisy. Powołują się przy tym na zasadę „wysyłający płaci“, która obowiązuje przy rozliczeniach pomiędzy sieciami telefonicznymi.

Amerykanie zwracają uwagę na niebezpieczeństwa, jakie propozycja ze sobą niesie. Przede wszystkim oznacza ona, że cały ruch w sieci podlegałby nadzorowi, gdyż telekomy na bieżąco musiałyby oceniać kto, ile i komu musi zapłacić. Co gorsza, kraje rozwijające się mogłyby zostać odcięte od sieci – ostrzega Robert Pepper, były dyrektor ds. polityki w amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji, a obecnie jeden z wiceprezesów Cisco. Jeśli bowiem zostanie wprowadzony podatek, wiele serwisów zablokuje dostęp mieszkańcom tych krajów, z których połączenia będą uznawane za nieopłacalne. Nie wiadomo, jakie kwoty wchodzą w grę. Prawdopodobnie można jednak mówić o miliardach dolarów. Wiadomo na przykład, że w roku 1996 amerykańskie firmy telekomunikacyjne zapłaciły zamorskim partnerom 5,6 miliarda USD za same tylko długodystansowe połączenia.

Oczywiście wielkie koncerny sobie poradzą. Będą mogły na przykład otworzyć centra bliżej klientów i zmniejszyć w ten sposób podatek. Jednak mniejszych firm nie będzie stać na takie inwestycje.

Propozycje ETNO mogą być bardzo atrakcyjne dla wielu rządów. Dadzą im bowiem pretekst do monitorowania aktywności swoich obywateli oraz staną się źródłem dodatkowych pieniędzy. Jednak obywatele wielu krajów mogą być mniej zadowoleni – rządy będą na bieżąco monitorowały ich poczynania, a wiele serwisów może stać się dla nich niedostępnych, jeśli właściciele ocenią, iż połączenie z danego kraju wiąże się ze stratami finansowymi.

Propozycja ETNO pojawia się właśnie teraz, gdyż w grudniu w Dubaju omawiane będą nowe zasady międzynarodowych regulacji telekomunikacyjnych. Ostatnio aktualizowano je w 1988 roku, długo przed pojawieniem się komercyjnego internetu.

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna liczy 193 członków i każdy z nich ma jeden głos. Sprzeciw USA niewiele zatem może zmienić, jeśli większość opowie się za międzynarodowym podatkiem. Niewiele zmieni też ewentualna odmowa podpisania nowych zasad. Nie będą one obowiązywały w USA, ale i tak amerykańskie firmy, współpracując z międzynarodowymi partnerami, będą musiały ich przestrzegać.

Tymczasem przedstawiciele ETNO twierdzą, że nie domagają się wprowadzenia ogólnoświatowych podatków. Proponują jedynie, by telekomy podpisywały z dostawcami treści umowy dotyczące rozliczeń. W dokumentach, które wyciekły czytamy, że ETNO proponuje, by zaktualizowane zasady współpracy uznawały zasadę uczciwej rekompensaty dla operatorów, co miałby im pozwolić na pozyskanie pieniędzy na inwestycje związane z szybkim rozwojem internetu. „Można to osiągnąć poprzez komercyjne umowy pomiędzy podmiotami rynkowymi“ – stwierdza ETNO.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: CNET
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. Murphy 09.06.2012 12:22

    Czyli w skrócie jeśli ktoś sobie otworzy bloga, i będzie on popularny, to będzie on musiał płacić za za to że ktoś to gdzieś zechce pobrać? No to już widzę jak niedługo po tym jak to wprowadzą nie będzie nic ciekawego w internecie do zobaczenia i ludzie zaczną odchodzić od tego medium.

  2. KontrowersyjneKontrowersje 09.06.2012 14:07

    (Komentarz usunięty – z powodu spamowanie i nie reagowania na ostrzeżenia, z przykrością muszę Twoje konto zablokować – Administrator WM.)

  3. TomaszOzdowski 09.06.2012 14:10

    Matka natura nie cierpi pustki, znajdzie się coś dzięki czemu ludzie objedą i ten problem.

  4. przemex 09.06.2012 16:09

    realista – wydaje ci się.
    Obawiam się, że odpływ abonentów telefonicznych do VOIP jest bardzo bolesny. Ponadto tak na dobrą sprawę jak chcesz mieć deko lepszy internet to idziesz do firmy teleinformatycznej a nie do telekomów, które z parametrami DSL’a mogą co najwyżej oferować net detalistom i małym firmom.

  5. wolnosc 09.06.2012 16:18

    juz od dawna syjonisci robia w gacie przez prawde internetu i chca sie dobrac do niego ja wszystko co wazne GMO Chemtrails , jedzenie NWO FDA WHO itd. kopjuje na pen albo na plyty

  6. egzopolityka 09.06.2012 16:31

    Skoro ludzie zrezygnują z czytania wiadomości alternatywnych to nie będą wiedzieć co naprawdę złego dzieje się na świecie i o to chodzi ludziom u władzy.

  7. ubidragon 09.06.2012 16:36

    Nie udało się z ACTA, to teraz co chwila będą wymyślać nowe sposoby. I przy okazji najlepiej żeby to jeszcze generowało dodatkowe zyski. Dzisiejszy Internet jest za bardzo nie na rękę bo jest zbyt wolny. Średnio przeciętny obywatel za łącze internetowe płaci 60 zł miesięcznie. Za mało?

  8. Taruta 09.06.2012 18:30

    Oj wkurwia obecna forma INTERNETU oj wkurwia!!! Trzeba zrobić z tego kolejne globalne ocieplenie proponuje GLOBALNE OCIEMNIENIE!!!

  9. pasanger8 10.06.2012 03:07

    Wara dostawcom internetu od filtrowania treści.Neutralność sieci to podstawa internetu.Widać ,że wielu to przeszkadza-kierunek widać na końcu będziemy mogli w necie oglądać tylko reklamy od providera a na wejście na stronę bez reklam nie będzie stać na albo twórcy strony nie będzie stać na to byśmy tam weszli.

  10. NovySymbol 10.06.2012 09:12

    Ja już wspomniałem o tym dawno temu ze powinniśmy zrobić sobie coś w rodzaju zlotu w jakiś weekend – kiedyś nie było internetu a ludzie porozumiewali się dzięki spotkaniom!!!! ONI CHCĄ NAS ZAMKNĄĆ W PUDEŁKU SAMYCH – aby nas lepiej kontrolować – ludzie spotykajmy się jak nie globalnie to Lokalnie 🙂 Organizujmy się ….

  11. hybrid 10.06.2012 10:14

    to jest mysl, zorganizujmy zlot wolnomediowcow. Kto za??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.