Senat przeciwko upolitycznieniu służby cywilnej

Opublikowano: 18.12.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1006

Minimalną większością głosów Senat odrzucił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Nowela zakładała przeniesienie obecnych podsekretarzy stanu do korpusu służby cywilnej. Opozycja oceniała, że to próba przepchnięcia podwyżek dla ludzi PiS, po tym, gdy próba podwyższenia wynagrodzeń polityków w Sejmie ostatecznie się nie powiodła.

Jesienną rekonstrukcję rządu przedstawiono jako krok na rzecz oszczędności. Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej miała doprowadzić do „dostosowania struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów, będącej odpowiedzią na czasy, z którymi wiążą się wyzwania wywołane Covid-19”. W praktyce politycy, którzy tracili stanowiska w rządzie, mogliby wejść do korpusu służby cywilnej i jej nowych działów: leśnictwa i łowiectwa, geologii, centrum administracyjnego rządu. Podsekretarze stanu mieliby również stać się urzędnikami i skorzystać z szykowanej podwyżki wynagrodzeń.

„Zapisy nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej „psują” państwo, umożliwiają upolitycznienie urzędników i podwyżki” – argumentowali senatorowie opozycji. Przekonywali, że apolityczność służby cywilnej może zostać ostatecznie zrujnowana, jeśli nowelizacja przejdzie. Strona rządowa odpowiadała: chodzi wyłącznie o elastyczne zarządzanie w trudnych czasach! Te słowa nie mogły przekonać senackiej większości. Wszyscy członkowie izby wyższej reprezentujący KO, PSL i Lewicę, a także trzech senatorów niezrzeszonych zagłosowało przeciwko nowelizacji. Dało to wynik 51 do 46 głosów (PiS).

Zjednoczona Prawica ze złością przyjęła porażkę. Ryszard Terlecki napisał na Twitterze, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki w skandaliczny sposób prowadził głosowania w izbie wyższej. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.