Sejm uchwalił budowę zapory na granicy z Białorusią

Opublikowano: 15.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1891

Ciało 24-letniego Syryjczyka znaleziono na polu w okolicach miejscowości Klimówka (woj. podlaskie), na terenie objętym stanem wyjątkowym – poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Zwłoki wypatrzono z helikoptera. To już piąty taki przypadek przy granicy z Białorusią. Krupa powiedział w rozmowie z PAP, że ciało zostało odnalezione w środę podczas patrolowania przez policyjny śmigłowiec rejonu objętego stanem wyjątkowym. Ciało zostało znalezione w polu. Dodał, że z dokumentów wynika, że zmarły to 24-letni Syryjczyk. Jego wiza datowana jest na 15 września. „Przy zwłokach znaleziono białoruskie dokumenty wizowe datowane na 15 września. Więc wszystko wskazuje na to, że ten mężczyzna w połowie września wjechał na Białoruś” – powiedział Krupa.

Sytuacja na odcinku granicznym między Polska a Białorusią z dnia na dzień robi się coraz bardziej dramatyczna. 19 września w rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, zaś 24 września Straż Graniczna poinformowała o kolejnym przypadku śmierci migranta.

Białoruś rozpoczęła deportacje migrantów. Za pośrednictwem mediów społecznościowych rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że niektórym imigrantom z Bliskiego Wschodu, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej, kończy się ważność wiz. Dodał, że ludzie ci są deportowani z Białorusi przez tamtejsze służby. Wśród deportowanych są Syryjczycy i Libańczycy.

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a Unią Europejską o readmisji, czyli odsyłania uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli granice. Nowe przepisy określają mechanizm przekazywania, przyjmowania i powrotu osób, które złamały przepisy, dotyczące wjazdu, pobytu i mieszkania.

To odpowiedź na „nieprzyjazne działania UE”. Wcześniej niższa izba białoruskiego parlamentu przyjęła ustawę o zawieszeniu umowy o readmisji z Unią Europejską. Jak poinformowała wówczas służba prasowa Łukaszenki, dokument został przygotowany przez rząd na wniosek prezydenta Białorusi w ramach odpowiedzi na nieprzyjazne działania Unii Europejskiej i jej państw członkowskich w stosunku do Białorusi.

Aleksander Czesnowski, chargé d’affaires Republiki Białorusi, został w czwartek ponownie wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – poinformował rzecznik resortu Łukasz Jasina. „Rozmowa dotyczyła stale pogarszającej się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zagrożeń i ryzyka tworzonego przez postępowanie państwa białoruskiego oraz sytuacji uniemożliwienia dotarcia na Białoruś konwoju humanitarnego wysłanego przez państwo polskie” – czytamy w komunikacie MSZ. Poprzednio białoruski chargé d’affaires wezwany został sześć dni temu, po tym jak rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę.

Polski Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ustawę poparło 274 posłów, przeciw było 174, a jeden wstrzymał się od głosu. Chodzi o stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej w system monitoringu oraz detekcji ruchu. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Rządowy projekt ma charakter pilny. Planowany koszt przedsięwzięcia to 1 mld 615 mln zł. W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że Polska od miesięcy doświadcza rosnącej presji migracyjnej na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Jak wskazano, napływ obywateli państw trzecich odbywa się przy wsparciu białoruskich służb państwowych. Działania te, podkreślono, mają charakter hybrydowy, a ich celem jest destabilizacja sytuacji w Polsce i UE.

Wcześniej sejmowe Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej odrzuciły poprawki opozycji zgłoszone w czasie drugiego czytania do pilnego rządowego projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Nie przychyliły się także do wniosków o odrzucenie projektu.

Tymczasem wiceminister w wywiadzie dla irackiego portalu Rudaw.net odniósł się do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Po raz kolejny oskarżył władze białoruskie, które w jego opinii wykorzystują migrantów do destabilizacji sytuacji na granicach Unii Europejskiej. „To nie tak, że oni chcą naprawdę komuś pomóc w przekroczeniu granicy, oni instrumentalnie traktują ludzi, by zdestabilizować sytuację” – podkreślił. Zaznaczył, że polska granica jest bardzo dobrze strzeżona, i że większość prób nielegalnego jej przejścia jest udaremniana. „Odsetek osób, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę jest bardzo mały w porównaniu z ogólną liczbą migrantów, którzy tego próbują, wynosi pewnie około jeden procent” – podkreślił, dodając, że osoby, które przedostały się na teren Polski są kierowane do ośrodków dla migrantów i odsyłane z powrotem do państw pochodzenia.

Przydacz został poproszony również o zwrócenie się do osób, które planują przedostać się przez Białoruś do Unii Europejskiej: „Nie jedźcie na Białoruś, jeżeli mieszkacie w Iraku czy Kurdystanie i chcielibyście się ubiegać o wizę, po prostu starajcie się o to w swoich krajach, a nie jedźcie na Białoruś. Nie ma żadnych szans, byście przekroczyli granicę, znajdziecie się w pułapce, zostaniecie pozbawieni dokumentów oraz pieniędzy i wysłani zimą do lasu, to będzie dla was bardzo trudna sytuacja”. Zwrócił także uwagę na niskie temperatury w okresie zimowym w Polsce i na Białorusi, które mogą spaść nawet do minus 20-30 stopni Celsjusza.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5]
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. hashi 15.10.2021 23:09

    Najdroższa siatka ogrodowa w historii ludzkości 1 500 000 000 zł.
    Którą uchodźcy przetną szczypcami do drutu za 10 zł.
    Postawili by za tą kwotę 25 klinik onkologicznych lub 15 szpitali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.