Santander Bank będzie nadal finansować budowę elektrowni wodnej w Brazylii

Opublikowano: 18.07.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 207

BRAZYLIA, HISZPANIA. Największy europejski bank, Santander Bank, będący także właścicielem BZ WBK, przyznał, że podtrzyma finansowanie budowy elektrowni wodnej San Antonio na rzece Madeira w brazylijskim stanie Rondonia, pomimo wcześniejszych zapewnień, że wycofa się z inwestycji.

W marcu 2011 roku, Santander Bank oznajmił, że zawiesza swoje wsparcie dla budowy hydroelektrowni z powodu problemów społecznych i środowiskowych. Cztery miesiące później Santander postanawia jednak anulować tą decyzje i zapewnia, że jest zdecydowany nadal wspierać kontrowersyjny projekt

Tama San Antonio jest elementarną częścią projektu zakładającego budowę kompleksu elektrowni wodnych na rzece Madeira. Autorytarny projekt brazylijskiego rządu stanowi poważne zagrożenie dla stabilności rozległych obszarów leśnych na których okoliczne plemiona indiańskie opierają swoją egzystencje. Inwestycje towarzyszące konstrukcji zapór, jak np. budowa dróg, będą determinować zwiększoną migracje na te obszary, kolonizacje i wreszcie wyrąb lasów. W bliższej i dalszej okolicy budowy tam San Antonio i Jirau, żyje co najmniej 5 grup Indian izolowanych, rdzennych społeczności nie utrzymujących kontaktu ze „światem zewnętrznym”. Te autonomiczne grupy są szczególnie zagrożone ponieważ nie wykształciły odpowiedniej odporności immunologicznej na choroby z zewnątrz. Jakikolwiek nieostrożny kontakt z przedstawicielami społeczeństwa narodowego, rodzi uzasadnioną obawę o ich przetrwanie, a w dalszej perspektywie może doprowadzić nawet do ich zagłady.

Na początku 2011 roku trzech przedstawicieli indiańskich społeczności Juruna, Ashaninka i Surui, udało się do Londynu aby zaprotestować przeciwko budowie elektrowni wodnej San Antonio oraz innych tam w Amazonii zagrażających rdzennej ludności. Almir Surui odnosząc się do zagrożeń dla rdzennych mieszkańców pozostających w izolacji, powiedział: „Zastanawiam się, jak czuje się brazylijski rząd, wspierając projekty, które mogą doprowadzić do zagłady ludzi”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o