Sąd wstrzymał ogłoszenie wyroku ws. Janusza Walusia

Opublikowano: 30.05.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 0

Południowoafrykański najwyższy sąd apelacyjny przełożył wydanie wyroku w sprawie Janusza Walusia, ponieważ w jego opinii tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości musi uzupełnić dokumenty w sprawie jego warunkowego zwolnienia. Pod budynkiem sądu pikietę przeciwko uwolnieniu Polaka zorganizowała Południowoafrykańska Partia Komunistyczna.

Waluś już od dłuższego czasu walczy o warunkowe zwolnienie z więzienia, które pozwoliłoby mu na deportację z Republiki Południowej Afryki. Już na początku roku nasz rodak w celu przyspieszenia procedury zrzekł się obywatelstwa tego kraju, natomiast na początku maja najwyższy sąd apelacyjny w Bloemfontein przełożył ogłoszenie wyroku w jego sprawie na dzień dzisiejszy. Także tym razem nie dowiedzieliśmy się jednak czy Waluś będzie mógł wrócić do Polski, ponieważ sędziowie zwrócili się do resortu sprawiedliwości RPA o uzupełnienie przedstawionych przez niego dokumentów.

Ministerstwo jest przeciwne warunkowemu zwolnieniu Polaka, argumentując to dwiema odmownymi decyzjami, które zostały zmienione dopiero w marcu ubiegłego roku przez sąd w Pretorii. Prawnik reprezentujący południowoafrykański resort sprawiedliwości twierdzi, że żaden z więźniów nie ma zagwarantowanej wcześniejszej możliwości opuszczenia więziennych murów, bowiem uzyskanie tego przywileju zależy od wcześniejszego spełnienia odpowiednich warunków. Dodatkowo w całej sprawie miano nie brać pod uwagę opinii wdowy po Chrisie Hanim.

Pod budynkiem sądu zebrało się kilkudziesięciu działaczy Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej (SACP), którzy mieli ze sobą transparenty sprzeciwiające się uwolnieniu Walusia oraz organizacyjne flagi z symbolami sierpa i młota. Komunistyczni aktywiści domagali się ujawnienia wszystkich faktów związanych ze śmiercią swojego nieżyjącego lidera, a za obecność podziękowała im wdowa po Hanim.

Na podstawie: Enca.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o