Sąd utrzymał zakaz dyskryminacji genetycznej

Opublikowano: 11.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 51

Najwyższy sąd w Kanadzie wydał orzeczenie, utrzymując w mocy federalne prawo, które zabrania stronom trzecim, takim jak pracodawcy i firmy ubezpieczeniowe, żądania informacji genetycznych od osób fizycznych.

W orzeczeniu 5-4 Sąd Najwyższy Kanady uznał, że ustawa o niedyskryminacji genetycznej stanowi konstytucyjną realizację uprawnień federalnych. Co kuriozalne sam rząd federalny, zmieniając swe poprzednie stanowisko argumentował, że przepisy te nie podlegają jurysdykcji federalnej.

W 2017 r. Liberalni backbencherzy przeforsowali uchwalenie prywatnej ustawy Bill S-201 – bez poparcia gabinetu – po tym, jak została przedłożona przez liberalnego senatora Jamesa Cowana, który jest obecnie na emeryturze. „Myślę, że to co najmniej niezwykłe” – skomentował Cowan sprzeciw rządu wobec tego prawa.

Prawo ma na celu ochronę informacji genetycznej Kanadyjczyków, którzy w innym przypadku mogliby zostać zmuszeni do poddania się testowi genetycznemu lub przedstawienia wyników takie go testu pracodawcom, lub firmom ubezpieczeniowym jako warunek ubezpieczenia. „Nikt nie powinien być dyskryminowany ze względu na swoje DNA, ze względu na nasz chromosomalny makijaż” – stwierdził poseł Liberal Rob Oliphant z Don Valley West, Ont., Który sponsorował ustawodawstwo w Izbie Gmin.

Testy genetyczne zyskały na popularności, odkąd ludzki genom został zdekodowany w 2003 roku. Testy są wykorzystywane do przewidywania ryzyka zachorowania na raka lub choroby dziedziczne

Oliphant powiedział, że on i Cowan zostali zachęceni do wprowadzenia przepisów przez genetyków ze szpitala SickKids w Toronto, którzy poinformowali, że rodzice postanowili nie przeprowadzać testów genetycznych z obawy przed przyszłymi konsekwencjami dla zatrudnienia i uprawnień do ubezpieczenia. „Przeprowadzenie testu genetycznego, który mógłby uratować ci życie, nie powinno odbywać się za cenę braku zatrudnienia lub awansu, niemożności adopcji dziecka lub podróży, niemożności uzyskania ubezpieczenia lub opieki nad dzieckiem” – stwierdził.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o