Rząd Tuska stosuje autorytarne metody

Opublikowano: 22.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3823

Niedawno sytuację w Polsce krytycznie komentowały media amerykańskie. Teraz podobna krytyka znalazła się w prasie brytyjskiej, a publicyści z Wysp nie szczędzą też gorzkich słów pod adresem rządu Donalda Tuska.

Ostatnio amerykański „The Washington Post” pochylał się nad trwającym obecnie kryzysem w polskim porządku prawnym. Gazeta wyraziła obawę, że obecna sytuacja w Polsce może prowadzić do anarchii i przemocy. Polsce przyglądał się także „The American Spectator”, który skrytykował „przywracanie demokracji siłą”.

Gazeta zauważa, iż wygrana nowej ekipy oznaczała według wielu komentatorów „zwycięstwo centryzmu nad populizmem, a światowym mediom przedstawiono narrację, że awanturnicza, prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość została odrzucona i ponownie zwyciężyła przyzwoitość”. „Podczas kampanii wyborczej Tusk wielokrotnie obiecywał »odpolitycznienie« państwowych mediów i przywrócenie rządów prawa. Po zaprzysiężeniu na premiera w zeszłym miesiącu nie zajęło mu dużo czasu, aby uciec się do autorytarnych metod, które doprowadziłyby do międzynarodowego oburzenia, gdyby nie stała za nimi rzekomo umiarkowana osoba” – pisze publicysta brytyjskiego medium – Carson Becker.

W gazecie opisano, że media publiczne zostały przejęte na podstawie uchwały, a minister Bartłomiej Sienkiewicz nie miał wyraźnego upoważnienia prawnego, by wysłać ludzi do budynków TVP. Jednocześnie gazeta zaznacza, że „TVP nie jest pomnikiem obiektywnego dziennikarstwa” i przypomina o patologiach, jakie były znakiem rozpoznawczym państwowych mediów podczas rządów PiS. Gazeta krytykuje jednak naginania prawa w imię „przywrócenia porządku prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym” i pisze o kontraście między praworządnością a „widokiem policji otaczającej stację telewizyjną i aresztowaniem jego przeciwników”.

Brytyjskie media krytykują też fakt, iż obecnie Unia Europejska nie reaguje, choć nad Wisłą wciąż łamana jest praworządność. „Czy powinniśmy spodziewać się protestów ze strony Brukseli? W końcu Polacy są przyzwyczajeni do tego, że Komisja Europejska przekazuje komentarze o pilnej potrzebie utrzymania praworządności w Warszawie. Bruksela często ostrzegała PiS, że »Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku nieprzestrzegania prawa UE«. Kiedy to Tusk nagina prawo, UE wydaje się mieć inne spojrzenie” – czytamy. „The Spectator” ocenia, że gdyby rządem w Warszawie nie kierował ulubieniec Brukseli, to Polska nie mogłaby liczyć na taką taryfę ulgową.

Autorstwo: SG
Na podstawie: „The Spectator”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Flibusta 22.01.2024 12:40

    hi..hi..hi.. Stany Zjednoczone martwią się o praworządność w Polsce hi..hi… a u siebie to jakąś praworządność mają? Chyba, że chcą odwrócić uwagę swoich obywteli od własnej praworządności. Hi..hi..

  2. Katarzyna TG 22.01.2024 13:47

    “A u was Murzynów biją!” :))

  3. Denisrozrabiaka 22.01.2024 14:55

    “…może prowadzić do anarchii i przemocy..” acha czyli “takowej” nie będzie a będzie “domowa”

  4. emigrant001 22.01.2024 15:14

    Polacy mogą tylko popatrzeć nato co się w Polsce dzieje:)
    a mogli by móc głosować:)
    ale nie mogą:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.