Rozwój gospodarczy Chin zagraża bioróżnorodności

Opublikowano: 18.12.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 825

Gwałtowna urbanizacja i rozwój przemysłu w Chinach zagrażają przetrwaniu wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym tygrysów, wielbłądów i delfinów – wynika z raportu organizacji ochrony przyrody WWF.

Międzynarodowa organizacja, której logo – panda wielka – jest również rozpoznawalnym symbolem Chin, skupiła się w swoim raporcie na 12 „kluczowych gatunkach” dzikich zwierząt mieszkających w tym kraju. Jak zauważono, mimo przyznania wielu z nich statusu zwierząt chronionych populacje ikonicznej pandy wielkiej i słonia azjatyckiego regenerują się powoli, a tylko dwa gatunki – ibis czubaty i jeden z chińskich piżmowców – wykazują pozytywne oznaki wzrostu populacji.

„Wysiłki na rzecz ochrony tych czterech gatunków były większe, ich populacje zaczynają rosnąć. Ale – co brutalne i smutne – populacje innych zwierząt zmniejszyły się” – powiedział na konferencji prasowej Li Lin z WWF China cytowany przez agencję AFP.

Wśród gatunków, których populacje niebezpiecznie zmalały na przestrzeni ostatnich lat, są zwierzęta ze wszystkich stron kraju: wielbłądy dwugarbne zamieszkujące pustynie na zachodzie, żyjące w rzece Jangcy delfiny, żyjące nad Amurem tygrysy syberyjskie oraz gibony z tropikalnej wyspy Hainan (Hajnan).

Według raportu populacja delfinów w rzece Jangcy zmalała pomiędzy rokiem 1980 a 2006 o 99,4 proc., a liczba żyjących aligatorów chińskich spadła w latach 1955-2010 o 97 proc. W efekcie polowań, wycinki lasów i wzrostu aktywności człowieka na północno-wschodnich rubieżach kraju, chińska populacja tygrysów syberyjskich zmniejszyła się w latach 1975-2009 o 92 proc.

Na spadek populacji wielu gatunków dzikich zwierząt wpływają gwałtowna urbanizacja i rozwój przemysłu, w wyniku których zwiększa się pozostawiany przez Chiny ślad ekologiczny – wartość odzwierciedlająca zapotrzebowanie na zasoby naturalne biosfery. Chociaż ślad ekologiczny per capita jest w tym kraju mniejszy od średniej światowej, Chiny konsumują już 2,5 razy więcej niż wynoszą ich zasoby naturalne oraz zdolność do regeneracji biosfery i absorpcji emisji dwutlenku węgla.

Dyrektor generalny WWF Jim Leape zaapelował do chińskich władz o zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony środowiska naturalnego. „Chiny są obecnie drugą gospodarką świata. Wybór drogi rozwoju zrównoważonego jest kluczowy dla bezpieczeństwa ekologicznego Chin i dobrobytu ich mieszkańców, ale będzie miał również krytyczne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju całego świata” – powiedział.

Opracowanie: Andrzej Borowiak
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Il 18.12.2012 17:51

    I co na to wszystkożerni chińczycy? Wątpię aby przejeli sie apelacjami jakiegoś wwf. Dla nich liczy się ich ludzkie życie i przetrwanie ludzkiego gatunku a nie jakichś … niższych klasowo zwierzątek.

  2. Jedr02 18.12.2012 22:29

    Jak nazbyt zniszczą środowisko to też będą zdychać. Na siłe utrzymywanie jakiś gatunków nie ma nic wspólnego z ochroną przyrody bo w niej naturalne jest to że jedne gatunki znikają inne powstają, ale jak zniszczą ekosystem to mogą później duże konsekwencje ponosić. I w efekcie może wyjść choćby ekonomicznie że się nie opłacało 🙂

  3. SkyWei 21.12.2012 15:34

    Zacznijmy od tego, że chińczyków jest zwyczajnie za dużo. Hmm jestem ciekaw jak się sprawdza ta ich polityka przeciw przeludnieniu. Jakoś nigdzie mi się to nie obija o uszy chyba będę musiał poszperać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w czerwcu 2024 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem i nie pozwól, aby „Wolne Media” zawiesiły działalność ku radości rządu! Ważna jest każda złotówka! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – wplaty BLIK-iem TUTAJ – konto PayPala TUTAJ

Ten komunikat zniknie, w chwili szczęśliwego ukończenia zbiórki. Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla wszystkich nieobojętnych czytelników, którzy pomogą.