Raport stanu zdrowia mieszkańców Wrocławia

Opublikowano: 17.05.2022 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1051

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawili raport stanu zdrowia populacji mieszkańców Wrocławia. Wynika z niego, że dzieciom doskwierają problemy emocjonalne i nadwaga. Dla dorosłych zagrożeniem jest podwyższone ciśnienie i wysoki cholesterol.

Dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego i władz samorządowych Wrocławia przeprowadzono wśród mieszkańców badania stanu zdrowia, które nazwano Picture. Miały dać odpowiedź na pytanie, jaki jest obraz tej miejskiej populacji. Badania przeprowadzono wśród 2050 osób (1030 dzieci i 1029 dorosłych).

Prorektor uczelni prof. Tomasz Zatoński podkreślił, że badania były bardzo szczegółowe i pozwoliły zebrać materiał, który będzie jeszcze szerzej interpretowany przez specjalistów.

„Wylosowaliśmy z bazy PESEL dzieci i zaprosiliśmy do badań wspólnie z rodzicem lub opiekunem. Wykonano im setki badań nie tylko morfologicznych, których wyniki mamy w bazie. Zebrano wszechstronny wywiad, wykonano wiele konsultacji z najlepszymi specjalistami m.in. laryngologami, kardiologami. Pozwoliło to na pokazanie obrazu tej populacji, ale te wyniki posłużą jeszcze do dalszych badań i publikacji” – powiedział prof. Zatoński.

Z badań wynika, że wśród dzieci około 20 proc. cierpi na nadwagę lub otyłość, ale też od 6 do 9 proc. ma niedowagę, której źródła należy wyjaśnić.

Badanie Picture pokazało znaczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu emocjonalnym i psychospołecznym, co z pewnością mogło się wiązać z pandemią. Aż 35 proc. młodych osób zgłaszało lęk lub ataki złości, 24 proc. nieadekwatny smutek, 14 proc. obniżony nastrój lub depresję, a po 20 proc. uczucie przewlekłego zmęczenia lub nadmierne pobudzenie.

Wśród dorosłych największym problemem było potwierdzenie zaburzeń profilu lipidowego, ponieważ zbyt wysoki cholesterol potwierdzono u 46 proc. badanych. Tyle samo procent badanych dorosłych wrocławian cierpi na nadwagę lub otyłość.

U 27 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet stwierdzono również nieprawidłowe, wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział kontynuowanie badań nad określaniem stanu zdrowia populacji miejskiej.

„Wydaliśmy na te badanie 512 tys. zł, ale w następnej edycji zwiększymy tę kwotę do 800 tys. zł i przebadamy o 500 osób więcej, czyli ponad 2,5 tys. wrocławian. Tak wydawane na zdrowie mieszkańców pieniądze są najlepiej wydawanymi środkami, bo pozwalają ocenić, jaki jest nasz stan zdrowia” – powiedział Sutryk.

Jak podano, na ponad 40 programów promocji zdrowia wydano we Wrocławiu 18 mln zł.

Autorstwo: Roman Skiba
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 17.05.2022 21:24

    Telewizor, internet, marketowe żarcie i teraz MY z NASZYCH podatków musimy płacić za leczenie tego stada .. no wiecie. Teraz najpopularniejsza męska sylwetka to chudo-tłusty. Ty też masz taką?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.