„Pucz” w Izraelu

Opublikowano: 01.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2221

Izraelska prasa popierająca rządzącego 15 lat premiera Benjamina Netanjahu wyszła wczoraj z nieco przesadnymi tytułami „Pucz!” i „Zamach stanu”, by w ten sposób zakwalifikować „zdradę” ze strony szefa faszystowskiej partii Jamina Naftali Bennetta, który ogłosił przedwczoraj, że przechodzi do opozycji, by zostać przyszłym premierem. Szef opozycji Jair Lapid, były prezenter telewizyjny i „narodowy liberał” ma jeszcze dwa dni, by skomponować większość parlamentarną i rząd, który pozbawi władzy Netanjahu.

Telewizyjne wystąpienie Bennetta stało się polityczną bombą: w zamian za propozycję zostania premierem zgodził się porzucić koalicję organizowaną przez skrajną prawicę Netanjahu wspólnie z neonazistami z Partii Syjonizmu Religijnego i partiami ortodoksów. Pod jego domem, jak i domem Ajelet Szaked – jego partyjnej koleżanki zachwalającej faszyzm w spotach telewizyjnych – pojawili się natychmiast manifestanci – zwolennicy Netanjahu i neonaziści, by skandować „zdrada!” i nawet „precz z Izraela!”.

Jeszcze kilka tygodni temu Bennett zapewniał uroczyście, że nigdy nie przejdzie do opozycji. Teraz nazwał Jaira Lapida „swoim przyjacielem”, z którym dzieli upodobanie do ultra-liberalizmu i nacjonalizmu. Przedtem był wielokrotnie ministrem w rządach Netanjahu. To rzecznik nielegalnej żydowskiej kolonizacji ziem palestyńskich, aneksji Zachodniego Brzegu i „likwidacji” Strefy Gazy. Przeciwnik więzienia Palestyńczyków („Powinno się ich zabijać”) i idei jakiegokolwiek państwa palestyńskiego, gorący zwolennik apartheidu. Jeśli uda mu sie stanąć na czele rządu, jego były już teraz „przyjaciel” Netanjahu może znaleźć się w więzieniu za korupcję, oszustwa oraz malwersacje finansowe.

Jest jednak problem ze zbudowaniem koalicji anty-Netanjahu: Jair Lapid musi teraz przekonać jedno z dwóch czteroosobowych w Knesecie ugrupowań izraelskich Palestyńczyków, bo brakuje mu właśnie czterech posłów. Nie wiadomo, co musiałby im obiecać, by mogli zaakceptować współpracę z człowiekiem, który chciałby się ich fizycznie pozbyć. Ludzie Netanjahu i neonaziści już oskarżają Bennetta, że poszedł na „współpracę z Hamasem”, gdyż każdy Palestyńczyk, nawet kiedy jest obywatelem Izraela, kojarzy im się z tą partią z Gazy. Neonazista poseł Bezalel Smotricz nazwał Bennetta „największym oszustem w historii izraelskiej polityki”.

Izrael w ciągu ostatnich dwóch lat już czterokrotnie głosował w wyborach do Knesetu i ani razu nie udało się Netanjahu zbudować większości parlamentarnej. Jeśli do środy nie uda się to Lapidowi, może dojść do piątych wyborów, a do tego czasu Netanjahu ciągle, „tymczasowo” pozostanie premierem i ma szanse być nim po wyborach.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robcioRR 01.06.2021 12:39

    A to sie porobilo faszysci zdradzili nazistow? Aj waj!!! I to nie w Polsce???? 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.