Przymusowe małżeństwa plagą w czasie pandemii

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 576

Ograniczenia nałożone z powodu pandemii przyczyniły się do wzrosty liczby nieletnich zmuszanych do małżeństwa w Wielkiej Brytanii, informuje „Eastern Eye”, gazeta kierowana do czytelników pochodzących z byłych brytyjskich kolonii w Azji.

Dzieci nawet w wieku 14 lat za pomocą specjalnej aplikacji zgłaszają policji swoje obawy przed przymusowym małżeństwem. Jedna z głównych organizacji charytatywnych, Freedom Charity, zwalczająca przymusowe małżeństwa alarmuje, że z powodu zakazu wyjścia na zewnątrz wzrasta liczba takich zgłoszeń wśród pochodzących z południowej Azji dziewczynek i chłopców.

Założycielka organizacji Aneeta Prem zwraca uwagę na problem, podkreślając, że są nim „zwłaszcza ojcowie, którzy normalnie powinni być w pracy i nie mają wiele wspólnego z córkami. Ale teraz widzą je cały czas, a idea małżeństwa i przymusowego małżeństwa staje się coraz bardziej dominująca, ponieważ widzą je wokół siebie”.

Nie tylko rodzice zajmują się zmuszaniem do małżeństw. Teraz często motorem napędowym są bracia, co załamuje działaczy zwalczających tą praktykę. „Myślałam, że przymusowe małżeństwa skończą się, kiedy pokolenie rodziców straci wpływy, ale to bracia próbują teraz potwierdzić swoją władzę”, mówi Perm.

Inna organizacja charytatywna o zasięgu krajowym, Karma Nirvana, informuje o dwukrotnym wzroście przypadków zagrożenia małżeństwem przymusowym w ciągu sześciu tygodni. 47 nowych ofiar skontaktowało się z organizacją przez jej stronę. Karma Nirvana zasłynęła promowaniem niekonwencjonalnej metody ratowania dziewczynek przed przymusowym małżeństwem, przez umieszczanie łyżki w majtkach, która podczas kontroli na lotnisku prowadziła do przeszukania i była ostatnią szansą na uniknięcie wywiezienia ofiary do małżonka.

„Te telefony to wierzchołek góry lodowej, ponieważ uszy są wszędzie, a mamy też takie dziewczęta, którym nie wolno wychodzić na codzienne godzinne ćwiczenia”, mówi Prem. Aplikacja, przez którą młodzież kontaktuje się z policją powstała w 2012 roku. Od tego czasu ściągnięto ją 250 tys. razy na telefony, tablety i komputery.

Do tej pory szczyt zgłoszeń następował po egzaminach GSCE (brytyjskim odpowiedniku matury), ale teraz, skoro one są odwołane, może wydarzać się to w trakcie roku szkolnego. Pandemia nie przeszkadza przymusowym małżeństwom – można zawrzeć je przez media społecznościowe albo internetowe komunikatory.

Problem przymusowych małżeństw w trakcie pandemii nie dotyczy wyłącznie Wielkiej Brytanii. Globalna sieć organizacji charytatywnych chcąca przerwać ten proceder, Girls not Brides, informuje w swoim raporcie, że tak jak w przypadku poprzednich epidemii, czy wprowadzania ograniczeń w poruszaniu, problemami najbardziej będą dotknięte dziewczęta ze społeczności biednych i zmarginalizowanych. Przyczynami często są utrata przychodów, narastanie przemocy domowej, czy brak kontaktu ze szkołą.

Freedom Charity działa obecnie bez środków. W tym roku nie otrzymali wsparcia, tymczasem potrzebują zaktualizować aplikację o porady, co nastolatki mają zrobić w sytuacji, kiedy problem dotknął je w czasie pandemii.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: EasternEye.biz, GirlsNotBrides.org
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w czerwcu 2024 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem i nie pozwól, aby „Wolne Media” zawiesiły działalność ku radości rządu! Ważna jest każda złotówka! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – wplaty BLIK-iem TUTAJ – konto PayPala TUTAJ

Ten komunikat zniknie, w chwili szczęśliwego ukończenia zbiórki. Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla wszystkich nieobojętnych czytelników, którzy pomogą.