Przetargi o warunki pokoju w Afganistanie

Opublikowano: 16.10.2008 | Kategorie: Polityka

Liczba wyświetleń: 474

Pokojowa propozycja Arabii Saudyjskiej w celu zakończenia wojny w Afganistanie zawiera członkostwo talibów w rządzie w Kabulu. Waszyngton stara się nie dopuścić Rosji do udziału w układzie pokojowym mimo tego, że Moskwa ubiega się taki udział. Indie chciałyby skorzystać z nowych dostaw paliwa na wypadek konstrukcji przez USA rurociągu przez teren Afganistanu. Iran oponuje przeciwko budowie takiego rurociągu. Najmniej do powiedzenia w tej sprawie wydają się mieć w tej chwili mieszkańcy Afganistanu.

Robert Gates, minister obrony USA, powiedział, że ostateczne rozwiązanie konfliktu w Afganistanie musi polegać na zgodzie z talibami. Już w październiku wódz talibów, Mullah Omar proponował odseparowanie talibów od Al-Kaidy oraz wyprosić Osamę bin Ladena z Afganistanu, w zamian za uznanie rządu Omara w Kabulu przez USA. Oferta ta była wówczas zignorowana przez Waszyngton i USA dokonało ataku w ramach „wojny przeciwko terrorowi.”

Jeżeli talibowie złożą zapewnienie o ich rozłące z Al-Kaidą i nie będą upierać się, że siły NATO muszą natychmiast opuścić Afganistan, to Arabia Saudyjska popierałaby takie warunki pokoju. Wobec kryzysy gospodarczego wojna, w Afganistanie jest zbyt kosztowna, podczas gdy w rzeczywistości wojna ta ma mało wspólnego z podstawowymi interesami USA i walki polityczne Afganów dotyczą głównie sporów lokalnych, na które talibowie mają duży wpływ.

Stworzenie marionetkowego reżymu w Kabulu pod władzą prezydenta, na modłę USA, nie rozwiązuje problemu pacyfikacji, która wymaga zdobycia poparcia wodzów plemion afgańskich i uformowania popularnego reżymu, wyraźnie niezależnego od kontroli obcych. Taki reżym popierany i gwarantowany np. przez ONZ doprowadziłby do pokoju.

Tymczasem pacyfikacja Afganistanu przez USA i przez pierwszą pozaeuropejską akcję NATO odbywa się w sąsiedztwie uzbrojonych w broń nuklearną Pakistanu i Indii oraz Chin. USA pacyfikuje Afganistan w celu zdobycia kontroli terenu potrzebnego dla budowy rurociągu paliwa z regionu kaspijskiego – rurociągu niezależnego od Rosji i Iranu. Naturalnie Moskwa i Teheran sprzeciwiają się i dowodzą, że cel ten jest nie do zrealizowania w obecnym „wielobiegunowym” świecie w przeciwieństwie do „jedno-biegunowego” planu USA polegającego na „prywatyzacji wojny przeciwko terrorowi.”

Z końcem września 2008 Moskwa krytykowała fakt, że Rosja i jej sprzymierzeńcy nie są dopuszczani ani do udziału w stabilizacji Afganistanu ani do otwartego zwalczania handlu narkotykami eksportowanymi z tego kraju. Rosja twierdzi, że ma prawo brać udział w tej akcji. Natomiast Iran, który na początku pomagał w ataku USA na Afganistan, obecnie krytykuje rolę USA w destabilizacji tak Afganistanu jak i Pakistanu oraz twierdzi, że USA łamie konwencje genewskie w walce z terroryzmem.

Zbliża się otwarcie produkcji największych rezerw paliwa regionu kaspijskiego w Kaszaganie w Kazachstanie w 2013 roku. Wtedy Waszyngton ma nadzieję przerwać bliską współpracę Kazachów z Moskwą, zwłaszcza, że rozgrywka o rurociągi na Kaukazie jest obecnie wygrywana przez Moskwę. Dlatego wielką rolę w planach USA odgrywa Afganistan i Pakistan jako tereny strategiczne, w przyszłym eksporcie paliwa z Azji Centralnej. Mimo obecnego kryzysu gospodarczego oraz wielkich strat materialnych w pacyfikacji Iraku, kolos amerykański nadal walczy o hegemonię nad Afganistanem.

Wojna w Iraku i w Afganistanie są najdłużej trwającymi wojnami w historii USA. Plan włączenia talibów w strukturę rządu w Kabulu obecnie jest popierany przez USA, Wielką Brytanię i Arabię Saudyjską. Natomiast rząd Indii widzi w talibach uosobienie „islamskiego terroru” pochodzącego z Afganistanu.

W rezultacie najazdu na Irak, Iran stał się bardzo ważną potęgą regionalną i wraz z Rosją opiera się hegemonii USA nad Afganistanem. Na takim tle odbywają się obecne przetargi o warunki pokoju w Afganistanie oraz ustalenie roli talibów w rządzie w Kabule.

Autor: Iwo Cyprian Pogonowski
Źródło: Niezależny Serwis Internetowy


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.