Przełom w produkcji niskoemisyjnego metanolu

Opublikowano: 18.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1259

Naukowcy z Instytutu Fizyki Chemicznej Chińskiej Akademii Nauk opracowali nowy katalizator, który może bezpośrednio przekształcać metan w metanol w temperaturze pokojowej i przy mniejszej liczbie produktów ubocznych niż istniejące metody. Odkrycie to umożliwi zorganizowanie energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska procesu produkcji alkoholu metylowego, z którego powstaje formaldehyd, eter dimetylowy i kwas octowy.

Alkohol metylowy, czyli metanol, jest szeroko stosowany w produkcji paliw, tworzyw sztucznych i farmaceutyków. Jednak reakcja prowadząca do wytworzenia bardziej wartościowych substancji chemicznych, takich jak metanol, z metanu, stabilnej cząsteczki, jest nadal niedostępna dla chemików.

Tradycyjne metody rozdzielania wiązań węgiel – wodór w cząsteczkach metanu wymagają ekstremalnych warunków, tj. temperatur powyżej 600 stopni Celsjusza i silnych środków utleniających, takich jak kwas siarkowy. W takich warunkach często dochodzi do nadprodukcji produktu końcowego, co wiąże się z niepożądaną emisją dwutlenku węgla.

Autorzy ogłosili nową metodę „reakcją marzeń”. „Wykorzystuje tani, przyjazny dla środowiska tlen do bezpośredniej konwersji metanu w temperaturze pokojowej” – czytamy w artykule.

Aby znaleźć reakcję katalityczną, która w stosunkowo niskich temperaturach przekształca metan, tlenek węgla, metanol i dwutlenek węgla w inne produkty, naukowcy stworzyli aktywne miejsca reakcji na powierzchni dwuwymiarowego materiału MoS2. Zmodyfikowane atomy MoS2 były w stanie rozszczepić cząsteczki tlenu w temperaturze pokojowej, tworząc wysoce reaktywne grupy molibdenowo-tlenowe, które z kolei bezpośrednio reagowały z metanem.

W porównaniu do dotychczasowej reakcji wieloetapowej, o wydajności poniżej 1%, innowacyjny układ katalityczny osiąga sprawność konwersji na poziomie 4,2%. Powstaje w tym przypadku niewiele produktów ubocznych, a selektywność katalizatora przekracza 99%.

AUtorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.