Prokuratura nie daruje polskim komunistom

Opublikowano: 28.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 851

3 marca 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej odbędzie się kolejna rozprawa przeciwko działaczom Komunistycznej Partii Polski, redakcji pisma „Brzask” i partyjnej strony internetowej oskarżonym o „promowanie totalitarnego ustroju państwa”. Sądzonym na podstawie art. 256 kodeksu karnego grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Wydawało się, że sprawa została zakończona przed rokiem. 18 stycznia 2019 r. ten sam sąd wydał wyrok uniewinniający. Prokuratura jednak nie ustąpiła i wystąpiła do katowickiego Sądu Okręgowego z wnioskiem apelacyjnym, na podstawie którego po raz kolejny sprawa wróciła do tej samej instancji, która w niej orzekała już trzykrotnie.

Czym kierował się Sąd Okręgowy zwracając sprawę do ponownego rozpatrzenia – nie wiadomo do końca, bo wniosek skierowany przez prokuratora nie odwoływał się ani do żadnego nowego materiału dowodowego, ani nie wskazywał na konkretne uchybienia, ograniczając się do przedstawienia tej samej argumentacji, w zasadniczej swojej mierze polegającej na przytaczaniu wyrwanych z kontekstu wyimków z publikacji „Brzasku” – głównie wybieranych z tekstów historycznych – oraz fragmentów opinii biegłych, którą Sąd Rejonowy uznał za niewystarczającą do wydania wyroku skazującego.

Proces toczy się od początku 2016 r. z oskarżenia pod adresem KPP skierowanego przez posła PiS Bartosza Kownackiego w 2013 r. Wówczas prokuratura w działalności partii nie dopatrzyła się znamion przestępstwa i umorzyła postępowanie. Do sprawy powrócono pod koniec 2015 r., po wyborach, w których wygrał PiS. Wtedy redakcji pisma „Brzask” i administratorowi strony internetowej przedstawiono zarzut dotyczący publikacji ukazujących się w latach 2008-2014.

Długa historia tego procesu pozwala przyjąć, że wymiar sprawiedliwości miał zarówno dość czasu, jak i sposobności, aby zapoznać się z materiałem dowodowym, zeznaniami świadków i opiniami biegłych. Przed rokiem sąd podjął decyzję o uniewinnieniu, w której uzasadnieniu stwierdzono, że zarzuty są ogólnikowe, zaś oskarżenie w swojej argumentacji, iż stanowiły one przejawy „promowania totalitarnego ustroju” odwoływało się do kategorii zdroworozsądkowych, nie przedstawiając choćby definicji owego „totalitaryzmu”.

Niestety – czeka nas kolejny odcinek tego serialu. Nie sposób nie zwrócić uwagę na zmieniające się okoliczności, w jakich toczy się proces. Przede wszystkim nasila się represyjność prawa karnego, gęstnieje atmosfera nagonki politycznej, nasila się dążenie rządzących do zakazania działalności partii komunistycznej. Przywykliśmy już niemalże do eliminowania z przestrzeni publicznej i pamięci społecznej wszystkiego, co odnosi się do historii Polski Ludowej czy też historii ruchu robotniczego. Jedyną wykładnię dziejów ma dla nas produkować IPN ze skrajnymi prawicowcami na pokładzie, ewentualnie pokrewne instytuty.

Przeciwko represjom i szykanom spotykającym KPP wielokrotnie protestowały partie komunistyczne i środowiska lewicowe na całym świecie, między innymi urządzając pikiety przez polskimi placówkami dyplomatycznymi. Na dzień poprzedzający rozprawę zaplanowane są kolejne akcje.

Autorstwo: Grzegorz Waliński
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

A co z osobami ktore stworzyl system komunistyczny i one dla tego systemu pracowaly jak balcerowicz,tusk,kwasniewski,komorowski,bolek,i mnustwo innych nie dosc ze nie bylo lustracji dzieki nocy dlugich nozy bolka to te osoby uwiklane w komunistycznym systemie, sprawowaly najwyzsze fukcje bo ustruj sie zmienil ale wladza ta sama.
Rzucaja jakies komiki cyrkowe tak jak na ukrainie ludzi znanych powiazanych na piedestal a oni robia co im kaza.
Ich wladza jest tak wielka ze jak odmowisz nie dozyjesz jutra, a w gazecie napisza ze to samobojstwo.