Liczba wyświetleń: 2722
Producenci szczepionek COVID-19, którzy osiągnęli ogromne zyski podczas pandemii, przewidują, że ich sprzedaż spadnie w tym roku ponad trzykrotnie. BioNTech i Moderna przewidują gwałtowny spadek sprzedaży, głównym powodem jest brak zainteresowania ponownym szczepieniem — pisze „Financial Times”.
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech, która wspólnie z Pfizerem produkuje szczepionki, poinformowała, że jej przychody ze szczepionek na koronawirusa spadną do około pięciu miliardów euro w 2023 roku, z ponad 17 miliardów euro w 2022 roku i prawie 19 miliardów euro w 2021 roku. Według Bloomberga spadek okazał się znacznie gorszy, niż oczekiwał rynek, a analitycy przewidują, że przychody firm ze szczepionek w 2023 roku wyniosą zaledwie 9 miliardów euro.
Szczepionka firmy Pfizer-BioNTech stała się najlepiej sprzedającą się szczepionką na świecie podczas pandemii i obliczono, że rozprzestrzenianie się nowych szczepów wirusa doprowadzi do pewnego wzrostu popytu również w tym roku. Obecnie jednak szczepień podstawowych jest coraz mniej, a zapotrzebowanie na trzecią lub czwartą dawkę szczepionki znacząco spadło.
Jens Holstein, dyrektor finansowy BioNTech, powiedział, że rok 2023 może być złym rokiem dla rynku szczepionek, ponieważ producenci szczepionek zaczęli podnosić ceny. „Jednocześnie popyt nie zniknie całkowicie, bo wciąż mamy wiele krajów, których rządy realizują umowy podpisane w czasie pandemii” – powiedział.
Producent szczepionek Moderna również odnotował spadek przychodów w tym roku. Novavax, który wszedł na rynek później niż konkurenci, powiedział, że popyt na produkowaną przez nich szczepionkę prawie całkowicie zniknął. Ceny akcji BioNTech i Moderna spadły ponad trzykrotnie w porównaniu z maksimami z 2021 roku, a akcje Novavax są warte zaledwie pięć procent ich ceny szczytowej.
Badanie opublikowane w październiku przez Airfinity, które analizuje sektor farmaceutyczny, wykazało, że chociaż producenci szczepionek zaczęli podnosić ceny, nie rekompensuje to w pełni spadku popytu. Przewiduje się, że do tego roku na całym świecie może być potrzebnych 1,6 miliarda dawek szczepionki Covid. W 2022 roku popyt wyniósł 3 miliardy, a w 2021 – 5,7 miliarda.
Zamiast tego BioNTech inwestuje w technologie leczenia raka, aby zdywersyfikować swoją bazę przychodów. Firma ma jeszcze ponad 20 mld euro, które otrzymała w czasie pandemii.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Niesamowite. Jak śpiewał Bob ” you can cheat some people sometimes, but can not cheat all the people all the time”.
Bob się mylił Włóczykiju. Ludzie nie mają pojęcia jak działa świat i kto nim włada. Ludzie nie rozumieją jak są zmanipulowani. Najgorsze jest jednak to, że wcale nie chcą być tego świadomi.
Nie chcą być świadomi i boją się być wolni. Dlatego od stuleci nic się nie zmienia. Ludzie nie chcą brać swego życia w swoje ręce, bo to się wiąże z odpowiedzialnością i ponoszeniem konsekwencji za własne decyzje. Nie ma wtedy miejsca na narzekanie i zwalanie winy na rząd. No ale barany są po to, żeby je golić do gołej skóry. A jak je wyeksplatujemy do cna to idą do maszynki do mielenia mięsa. Wilki sobie na to nie pozwolą, ale ich jest mniej.
A mnie tam żal, że już tak mało ludzi się szczepi. Przecież to taka zajefajna selekcja naturalna – ufni i pokorni do kasacji. No po prostu fantastyczne dwa w jednym.