Producenci „szczepionek” martwią się, że spadł popyt

Opublikowano: 09.04.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2722

Producenci szczepionek COVID-19, którzy osiągnęli ogromne zyski podczas pandemii, przewidują, że ich sprzedaż spadnie w tym roku ponad trzykrotnie. BioNTech i Moderna przewidują gwałtowny spadek sprzedaży, głównym powodem jest brak zainteresowania ponownym szczepieniem — pisze „Financial Times”.

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech, która wspólnie z Pfizerem produkuje szczepionki, poinformowała, że jej przychody ze szczepionek na koronawirusa spadną do około pięciu miliardów euro w 2023 roku, z ponad 17 miliardów euro w 2022 roku i prawie 19 miliardów euro w 2021 roku. Według Bloomberga spadek okazał się znacznie gorszy, niż oczekiwał rynek, a analitycy przewidują, że przychody firm ze szczepionek w 2023 roku wyniosą zaledwie 9 miliardów euro.

Szczepionka firmy Pfizer-BioNTech stała się najlepiej sprzedającą się szczepionką na świecie podczas pandemii i obliczono, że rozprzestrzenianie się nowych szczepów wirusa doprowadzi do pewnego wzrostu popytu również w tym roku. Obecnie jednak szczepień podstawowych jest coraz mniej, a zapotrzebowanie na trzecią lub czwartą dawkę szczepionki znacząco spadło.

Jens Holstein, dyrektor finansowy BioNTech, powiedział, że rok 2023 może być złym rokiem dla rynku szczepionek, ponieważ producenci szczepionek zaczęli podnosić ceny. „Jednocześnie popyt nie zniknie całkowicie, bo wciąż mamy wiele krajów, których rządy realizują umowy podpisane w czasie pandemii” – powiedział.

Producent szczepionek Moderna również odnotował spadek przychodów w tym roku. Novavax, który wszedł na rynek później niż konkurenci, powiedział, że popyt na produkowaną przez nich szczepionkę prawie całkowicie zniknął. Ceny akcji BioNTech i Moderna spadły ponad trzykrotnie w porównaniu z maksimami z 2021 roku, a akcje Novavax są warte zaledwie pięć procent ich ceny szczytowej.

Badanie opublikowane w październiku przez Airfinity, które analizuje sektor farmaceutyczny, wykazało, że chociaż producenci szczepionek zaczęli podnosić ceny, nie rekompensuje to w pełni spadku popytu. Przewiduje się, że do tego roku na całym świecie może być potrzebnych 1,6 miliarda dawek szczepionki Covid. W 2022 roku popyt wyniósł 3 miliardy, a w 2021 – 5,7 miliarda.

Zamiast tego BioNTech inwestuje w technologie leczenia raka, aby zdywersyfikować swoją bazę przychodów. Firma ma jeszcze ponad 20 mld euro, które otrzymała w czasie pandemii.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. wloczykij 09.04.2023 09:47

  Niesamowite. Jak śpiewał Bob ” you can cheat some people sometimes, but can not cheat all the people all the time”.

 2. adambiernacki 09.04.2023 19:16

  Bob się mylił Włóczykiju. Ludzie nie mają pojęcia jak działa świat i kto nim włada. Ludzie nie rozumieją jak są zmanipulowani. Najgorsze jest jednak to, że wcale nie chcą być tego świadomi.

 3. Baltazar Bombka 10.04.2023 10:13

  Nie chcą być świadomi i boją się być wolni. Dlatego od stuleci nic się nie zmienia. Ludzie nie chcą brać swego życia w swoje ręce, bo to się wiąże z odpowiedzialnością i ponoszeniem konsekwencji za własne decyzje. Nie ma wtedy miejsca na narzekanie i zwalanie winy na rząd. No ale barany są po to, żeby je golić do gołej skóry. A jak je wyeksplatujemy do cna to idą do maszynki do mielenia mięsa. Wilki sobie na to nie pozwolą, ale ich jest mniej.

 4. MrMruczek 11.04.2023 09:26

  A mnie tam żal, że już tak mało ludzi się szczepi. Przecież to taka zajefajna selekcja naturalna – ufni i pokorni do kasacji. No po prostu fantastyczne dwa w jednym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.