Prezydent Kirgistanu podał się do dymisji

Opublikowano: 15.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1542

Prezydent Kirgistanu Sooronbaj Dżeenbekow podał się do dymisji, poinformowała w czwartek jego służba prasowa. „Nie trzymam się władzy. Nie chcę zapisać się w historii Kirgistanu jako prezydent, który przelał krew i strzelał do własnych obywateli” – wytłumaczył Dżeenbekow, zwracając się do narodu, pisze „Sputnik Kirgistan”.

Wezwał także nowego premiera Sadyra Żaparowa i innych polityków do wycofania swoich zwolenników z Biszkeku i „przywrócenia pokojowego życia”, podkreślając, że „żadna władza nie jest warta integralności naszego państwa i braku zgody w społeczeństwie”.

Jak przekazuje „Sputnik Kirgistan”, demonstranci, którzy zgromadzili się rano w pobliżu hotelu „Issyk-Kul” w stolicy republiki Biszkeku, zareagowali na wiadomość o odejściu Dżeenbekowa radosnymi okrzykami i gwizdaniem. Później wysunęli nowe żądania – rozwiązania parlamentu i dymisji jego przewodniczącego Kanatbeka Isajewa, który przejął teraz funkcję głowy państwa.

5 października w Kirgistanie wybuchły masowe protesty niezadowolonych z wyników wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 października. Po starciach protestujących z siłami bezpieczeństwa zwolennicy partii opozycyjnych, którzy nie dostali się do parlamentu, zajęli budynek parlamentu, w którym mieści się administracja prezydenta. W starciach rannych zostało ponad 900 osób, jedna osoba zginęła.

Przywódcy partii opozycyjnych utworzyli radę koordynacyjną ds. rządzenia krajem i wyznaczyli na stanowisko premiera zwolnionego z kolonii przywódcę opozycji Sadyra Żaparowa. 6 października parlament na nadzwyczajnym posiedzeniu zatwierdził jego kandydaturę. Wielu opozycjonistów nie zgodziło się z tą nominacją, utworzyło własną radę koordynacyjną i zamierza wybrać własnego premiera. Zażądali także impeachmentu prezydenta i rozwiązania parlamentu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.