Prawie 1000 ptaków wędrownych zginęło w kolizji z budynkiem

Opublikowano: 07.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1565

W wyniku tragicznego wypadku prawie 1000 ptaków zginęło po zderzeniu z jasno oświetlonym budynkiem w Chicago. Incydent wzbudził obawy naukowców dotyczące szkodliwego wpływu sztucznego oświetlenia na ptaki wędrowne i wezwał do ponownej oceny naszego podejścia do zanieczyszczenia świetlnego.

Do zdarzenia doszło w McCormick Place Lakeside Center, centrum kongresowym ze szklanymi panelami w Chicago. 5 października wokół budynku znaleziono martwe około 960 ptaków wędrownych. Większość dotkniętych gatunków to wodniczka palmowa i żółtogardła. Ptaki te migrują nocą, a jasne światło może je zdezorientować, prowadząc do kolizji z powierzchniami odblaskowymi lub szklanymi budynkami.

To nie pierwszy raz, kiedy szklany budynek McCormick Place powiązano z masową śmiercią ptaków. Field Museum w Chicago monitorowało sytuację w okresach migracyjnych i odkryło, że znaczna liczba ptaków wlatuje w okna ośrodka. Ustalili także, że liczba ptaków wędrownych spada z powodu zmiany klimatu, co jeszcze bardziej uwypukliło potrzebę rozwiązania problemu sztucznego oświetlenia.

W wyniku niedawnych badań zbadano wpływ sztucznego oświetlenia na ptaki wędrowne. Korzystając z danych z radarów pogodowych, naukowcy odkryli, że sztuczne światło służy jako kluczowy wskaźnik dla ptaków podczas ich migracji. Światła miejskie pełnią rolę latarni morskich, przyciągając ptaki wędrowne do obszarów miejskich, gdzie spotykają się z różnymi zagrożeniami, takimi jak drapieżniki, ograniczona żywność i liczne szklane budynki stwarzające ryzyko kolizji.

Zanieczyszczenie świetlne to szybko narastający problem wynikający z urbanizacji i rozwoju. Nie tylko wpływa to na populacje ptaków, ale ma także znaczące konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska. Kyle Horton, adiunkt na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado, opisuje zanieczyszczenie światłem jako formę zanieczyszczenia spełniającą wszystkie kryteria zanieczyszczenia. Zwraca uwagę, że wyłączenie wieczorem wszystkich świateł będzie miało natychmiastowy pozytywny wpływ na zmniejszenie liczby kolizji z ptakami.

Badanie podkreślające zagrożenia, jakie dla ptaków wędrownych stanowi zanieczyszczenie światłem, opublikowano w czasopiśmie „Nature Communications”. Przypomina o pilnej potrzebie zajęcia się tym problemem i znalezienia rozwiązań łagodzących szkodliwy wpływ sztucznego oświetlenia na dziką przyrodę.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.