Pracują mniej za taką samą pensję. Wyniki są obiecujące

Opublikowano: 07.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2036

W wielu miejscach świata trwają już przygotowania do skrócenia dotychczasowego, standardowego czasu pracy. Testy nad tym rozwiązaniem prowadzi też polski oddział szwedzkiego koncernu Tradedoubler. Efekty przejścia na sześciogodzinny tryb bez zmniejszania wynagrodzeń są obiecujące, bo wzrosło zaangażowanie pracowników i rzadziej przechodzą oni na zwolnienia chorobowe.

Co ciekawe, tylko polski oddział Tradedoublera zdecydował się na przeprowadzenie eksperymentu ze skróceniem czasu pracy. Na bazie doświadczeń polskiego oddziału firmy zajmującej się marketingiem cyfrowym, mają być jednak wprowadzane zmiany także w innych strukturach. Szwedzkie przedsiębiorstwo wdrożyło już jednak program zakładający bardziej elastyczne formy pracy.

W rozmowie z portalem PulsHR.pl o skróceniu czasu pracy z sześciu do ośmiu godzin mówi Łukasz Szymula, menadżer firmy na Polskę i Europę Środkową. Podkreśla on, że najmniej kłopotliwe było przejście na tryb zdalny, bo jest on standardem w przedsiębiorstwie. Pozostałe założenia wprowadzane były natomiast swoistą metodą prób i błędów. Z tego powodu początkowo można było raczej mówić o siedmiogodzinnym czasie pracy.

Redukcja czasu pracy nie pociągnęła za sobą zmniejszenia wynagrodzeń, ani też innych benefitów pracowniczych. Tradedoubler miał za to na celu zwiększenie czasu prywatnego pracowników oraz ich lepszą dobową regenerację. Jednocześnie firma nie ukrywa, że nie chciała wprowadzać skrócenia tygodniowego czasu pracy. Trzydniowy weekend mógłby bowiem wygenerować problem w postaci trudniejszego wdrożenia się do pracy po przerwie.

Na razie polski oddział szwedzkiej firmy jest zadowolony z rezultatów eksperymentu. Zysk operacyjny przedsiębiorstwa wzrósł 35 proc. rok do roku i przekroczył o 26 proc. cel budżetowy, Indeks zaangażowania pracowników zwiększył się z 4,1 do 4,4, natomiast średni czas zachorowań zatrudnionych zmniejszył się z 10 do 5 dni miesięcznie. Szymula twierdzi zresztą, że najnowsze dane są jeszcze lepsze.

Trend związany z redukcją czasu pracy przybiera na sile. Eksperymenty w tym zakresie prowadzone są w wielu państwach globu. Europejscy politycy wprost deklarują, że konieczna jest debata na temat czterodniowego tygodnia pracy. Rozmówca PulsHR.pl uważa jednak, iż każda firma powinna inaczej wypracować takie rozwiązanie, opierając się własnie o 30-godzinny czas pracy.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wolfman 07.03.2021 12:56

    Jedyna mądra rzecz jaką chyba wprowadza od dawna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.