Powstało urządzenie usprawniające ozpoznawanie emocji

Opublikowano: 13.06.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1096

Narzędzie, które wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawnia tworzenie systemów do rozpoznawania emocji, opracowali eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI-PIB). Annobot ma znacznie przyspieszyć proces przypisywania odpowiednich emocji do fragmentów tekstu. Urządzenie opracowali badacze z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI-PIB.

Jak napisano w komunikacie przesłanym w piątek PAP, emocje są naturalną cechą człowieka – do niedawna wydawało się, że maszyny nie mogą rozpoznawać ludzkich emocji. Jedynie w filmach science-fiction i opowieściach futurystycznych roboty potrafiły odczytywać strach lub szczęście – wskazano.

“W OPI PIB działamy głównie dla sektora nauki, który z założenia jest innowacyjny. Staramy się więc dostarczyć uczelniom i jednostkom naukowym nowoczesne rozwiązania IT, które ułatwią im pracę i stale są dostosowywane do ich potrzeb. Wdrażamy też projekty, które są skierowane do innych sektorów. (…) Tym razem natomiast nasi badacze z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych wykorzystali sztuczną inteligencję do usprawnienia procesu rozpoznawania ludzkich emocji na podstawie tekstu” – mówi cytowany w komunikacie dyrektor OPI-PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz.

Powstała platforma Annobot ma znacznie przyspieszyć proces etykietowania, czyli przypisywania odpowiednich emocji do fragmentów tekstu. Sprecyzowano, że narzędzie to wykorzystuje wiele funkcjonalności, m.in. etykietowanie poprzez rozmowę z chatbotem, uczenie na bieżąco oraz integrację z komunikatorem Facebook Messenger. Nazwa platformy Annobot powstała od połączenia słów annotation i bot.

Z informacji przekazanych przez OPI-PIB wynika, że system składa się z sześciu komponentów.

“Główną część stanowi Annobot Core, czyli aplikacja serwerowa, która integruje wszystkie inne moduły. Można stwierdzić, że jest ona takim sercem platformy. Są także dwa moduły służące do przypisywania etykiet do tekstów. Jeden zintegrowany z aplikacją Facebook Messenger, a drugi to komunikator Annobot chat napisany przez ekspertów z OPI PIB. Oprócz nich narzędzie składa się z panelu administracyjnego, modułu uczenia maszynowego oraz bazy danych” – opisano.

Platforma wykorzystuje uczenie na bieżąco, więc eksperci nie muszą czekać, aż zakończy się cały proces przypisywania emocji do tekstu. Annobot sam się uczy na podstawie wcześniej udostępnionych niepełnych danych.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pikpok
Użytkownik
pikpok

Najpierw rozpozna by potem skorygować ?
https://wolnemedia.net/wyklad-w-west-point-dotyczacy-neurowojny/
Orwell i Huxley w jednym.