Powstał system wykrywający operatora lotu drona

Opublikowano: 19.07.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 752

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Davida Ben – Guriona opracowali wyszukiwarkę operatora drona w oparciu o parametry bezzałogowego statku powietrznego. Jak podaje Breaking Defense, nowy system przeszedł już wstępne testy w symulatorze i wykazał stosunkowo dużą zdolność wykrywania operatorów dronów bez użycia sygnałów radiowych.

Nowoczesne systemy wykrywania operatorów dronów wykorzystują sygnały radiowe wymieniane między pilotem a dronami. Schemat ten działa stosunkowo dobrze w przypadku komercyjnych dronów, ale okazuje się nieskuteczny w przypadku dronów zwiadu wojskowego lub aparatów uderzeniowych.

W szczególności kanał komunikacyjny pojazdów wojskowych jest zwykle szyfrowany. Ponadto drony mogą latać w trybie automatycznym, w którym przesyłają dane tylko zaszyfrowanym kanałem, ale nie otrzymują poleceń z centrum sterowania. Wszystko to znacznie komplikuje poszukiwanie operatora.

Naukowcy z Uniwersytetu Davida Ben – Guriona stworzyli algorytm sieci neuronowej, który może, ze stosunkowo dużym prawdopodobieństwem, znaleźć punkt startu drona, wykorzystując jedynie dane dotyczące jego parametrów lotu.

Według twórców algorytm analizuje trajektorię lotu drona z uwzględnieniem warunków pogodowych, oświetlenia, przeszkód na torze drona. Testy symulacyjne wykazały, że system jest w stanie wykryć lokalizację operatora drona z 78-procentowym prawdopodobieństwem. Inne szczegóły dotyczące rozwoju technologii nie zostały jeszcze ujawnione.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.