Powstał system wykrywający operatora lotu drona

Opublikowano: 19.07.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 688

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Davida Ben – Guriona opracowali wyszukiwarkę operatora drona w oparciu o parametry bezzałogowego statku powietrznego. Jak podaje Breaking Defense, nowy system przeszedł już wstępne testy w symulatorze i wykazał stosunkowo dużą zdolność wykrywania operatorów dronów bez użycia sygnałów radiowych.

Nowoczesne systemy wykrywania operatorów dronów wykorzystują sygnały radiowe wymieniane między pilotem a dronami. Schemat ten działa stosunkowo dobrze w przypadku komercyjnych dronów, ale okazuje się nieskuteczny w przypadku dronów zwiadu wojskowego lub aparatów uderzeniowych.

W szczególności kanał komunikacyjny pojazdów wojskowych jest zwykle szyfrowany. Ponadto drony mogą latać w trybie automatycznym, w którym przesyłają dane tylko zaszyfrowanym kanałem, ale nie otrzymują poleceń z centrum sterowania. Wszystko to znacznie komplikuje poszukiwanie operatora.

Naukowcy z Uniwersytetu Davida Ben – Guriona stworzyli algorytm sieci neuronowej, który może, ze stosunkowo dużym prawdopodobieństwem, znaleźć punkt startu drona, wykorzystując jedynie dane dotyczące jego parametrów lotu.

Według twórców algorytm analizuje trajektorię lotu drona z uwzględnieniem warunków pogodowych, oświetlenia, przeszkód na torze drona. Testy symulacyjne wykazały, że system jest w stanie wykryć lokalizację operatora drona z 78-procentowym prawdopodobieństwem. Inne szczegóły dotyczące rozwoju technologii nie zostały jeszcze ujawnione.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o