Potencjalna ingerencja w dane agencji szpiegowskiej

Opublikowano: 06.04.2024 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 958

Kanadyjska agencja szpiegostwa elektronicznego uzyskała „istotne” dane wywiadowcze dotyczące „dystrybucji środków” przez podmiot zagraniczny wkrótce po wyborach w 2021 r. – wynika z dochodzenia w sprawie ingerencji, które odbyło się 4 kwietnia.

Organizacja ds. bezpieczeństwa komunikacji (CSE) jest odpowiedzialna za gromadzenie danych wywiadowczych (SIGINT) i zasadniczo nie może zbierać informacji wywiadowczych na temat Kanadyjczyków ani Kanady. Informacje przedstawione dochodzeniu sugerują, że udało mu się przechwycić lub włamać się do komunikacji zagranicznej w celu uzyskania informacji o ingerencji w wybory. W podsumowaniu wywiadu komisji z kadrą kierowniczą CSE stwierdzono, że „najważniejsze informacje zebrane przez CSE w związku z wyborami w 2019 i 2021 r. uzyskano wkrótce po wyborach w 2021 r.”.

Zastępca szefa SIGINT Alia Tayyeb zeznał, że „znaczenie wywiadu było oczywiste”. Natychmiast udostępniono je Ministrowi Obrony Narodowej, RCMP, Kanadyjskiej Służbie Wywiadu Bezpieczeństwa (CSIS) i grupie zadaniowej ds. uczciwości wyborów, a także partnerom wywiadowczym z Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Chociaż zebrane dane wywiadowcze miały charakter zagraniczny, zawierały nazwiska zaangażowanych Kanadyjczyków. Są one maskowane, gdy CSE udostępnia swoje produkty agencjom zewnętrznym ze względów prawnych i dotyczących prywatności związanych z jej mandatem. Jednak inne agencje mogą zażądać ujawnienia tożsamości w celu kontynuowania dochodzenia.

W podsumowaniu wywiadu podano, że CSIS i RCMP otrzymały nazwiska Kanadyjczyków wymienionych w raporcie. CSE twierdzi, że nie wie, jakie działania podjęły w odpowiedzi agencje bezpieczeństwa ani „czy faktycznie miała miejsce dystrybucja środków opisana w raporcie wywiadu”.

Były zastępca szefa CSE Dan Rogers, obecnie zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i wywiadu, zeznawał podczas dochodzenia w dniu 4 kwietnia. Zapytany o tę kwestię, stwierdził, że nie może podać żadnych szczegółów.

W ostatnich miesiącach pojawiły się zarzuty, że chiński reżim rozdzielał fundusze wśród sieci preferowanych kandydatów w Kanadzie.

Komisarz RCMP Michael Duheme powiedział podczas dochodzenia, że ​​jego oddział nie prowadził dochodzeń w sprawie zagranicznej ingerencji podczas wyborów w 2019 i 2021 r., ale niektóre zostały wszczęte po wyborach w 2021 r. Nie ujawnił, ile dochodzeń zostało rozpoczętych lub jest w toku.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.