Pomoc pomocą, ale nie kosztem zadłużenia

Opublikowano: 14.12.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2019

Kanclerz Niemiec został ostro skrytykowany, proponując naruszenie dyscypliny budżetowej państwa w imię ratowania Ukrainy i pokoju w Europie.

Gasnąca na Ukrainie wojna dziwnym trafem mobilizuje Niemcy do podjęcia rozważań o wprowadzeniu nadzwyczajnych rozwiązań finansowych. Kanclerz Olaf Scholz przypisuje konieczność mobilizacji środków na cele militarne Putinowi. Zapowiedział, że Niemcy znalazły się na granicy konieczności zastosowania rozwiązania nadzwyczajnego. Propozycja ma wynikać z obowiązku zapewnienia pomocy na rzecz Kijowa, gdyż pogarszająca się sytuacja Ukrainy wymaga tego. Kanclerz Niemiec uważa, że obowiązek wsparcia wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa Europy. Berlin zadeklarował wydatki na cele wojskowe na poziomie 8.63 miliarda dolarów w przyszłym roku, oraz bliżej nieokreśloną kwotę wspomagającą budżet Ukrainy. Poza tym 6,7 miliarda dolarów na rzecz pomocy uciekinierom ukraińskim mieszkającym w Niemczech. Scholz uważa, że przy zmniejszeniu dotychczasowego poziomu pomocy państw sojuszniczych Niemcy powinny zapobiec pogorszeniu się sytuacji na Ukrainie. Będzie to jednak wymagać wprowadzenia zmian legislacyjnych do budżetu przez zdjęcie rygoru ograniczenia poziomu zadłużenia.

W debacie parlamentarnej oświadczenie kanclerza przyjęto jako próbę zastosowania oszustwa finansowego.

Opozycja zaprotestowała, uważając praktykę prowadzącą do wprowadzania rozwiązań nadzwyczajnych za niedopuszczalną. Friedrich Merz (CDU) zarzucił kanclerzowi, że jego propozycja rozwiązań prawnych dowodzi kryzysu zarządzania państwem, na co nie można zgodzić się, bowiem takie rozwiązania są szkodliwe. Jego ugrupowanie z pewnością nie poprze wniosku.

Alexander Dobrindt zauważył, że o pogłębiającym się dramacie wewnętrznym na Ukrainie powszechnie wiadomo od dawna. W zaistniałych okolicznościach nie ma żadnych szans na wygranie toczącej się wojny. Propozycję kanclerza Scholza podsumowano jako chęć wprowadzenia chaosu do dyscypliny budżetowej, co, szkodząc zarządzaniu Niemiec, nie podźwignęłoby Ukrainy gospodarczo. W związku z ostrą krytyką propozycji i przypisaniem kanclerzowi, że on sam staje się poważnym problemem, nie udzielono zgody na żadne „obejście” istniejącej dyscypliny zadłużenia budżetu.

Rząd Niemiec po wielu tygodniach debaty budżetowej uzyskał porozumienie co do poziomu wydatków na rok 2024. Urzędujący gabinet zobowiązał się zastosować politykę restrykcji, które nie pozwolą przekroczyć istniejącego poziomu zadłużenia. Przewidywane są więc cięcia w wydatkach wielu instytucji, w tym dopłat w ramach polityki klimatycznej. Zbrojenia oraz fundusz wsparcia dla Ukrainy pozostają wymieniane jako priorytetowe.

Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. LichoNiespi 14.12.2023 13:43

  …osobiscie nie lubie tego Zelenskiego, ale Zelenski jako aktor -komik jest wspanialy potrafi on odgrywac rozne role aktorskie wlacznie z tzw kostiumem aktorskim, umie jako aktor-komik poprowadzis kazdom gadke od takich dupkow jak polski dlugopis az do tygrysow tego swiata tzw spiacego/spioncego Jana…itd itd
  ..dlatego tez proponuje aktorowi-komikowi Zelenskiemu przyznac wszystkie aktorskie oskary filmowe.

 2. emigrant001 14.12.2023 18:30

  Dobrze, że Niemcy mają pajaca Olafa za kanclerza, bo to sprowadzi ich gospodarkę do epoki kamienia, czym przysłuży się całej Europie. Dominacja wymaga siły a siły Niemcy nie mają już żadnej:) skoro można wysadzić im rurę z tanim gazem bez żadnych konsekwencji. Szkoda tylko, że Polacy wybrali volksdeutscha na premiera

 3. Dandi1981 14.12.2023 19:14

  Nie boj zaby poki co trzesa cala UE a rura beda ciagnac tanie surowce od ruskich obojetnie czy to bedzie gaz czy wodor. Bo elektryki z zasiegiem zalezy ile ma kabla nie maja przyszlosci, dlugosc ladowania , nawet wymiana 2 tonowej baterii jest bezsensu wezma moja nowa i dostane naladowana 5 letnia? Gdzie zywotnosc 10 lat plus samozaplon gratis , temu stacje wodorowe zastapia paliwo z wzgledu na szybkosc tankowania i zasieg .

 4. emigrant001 14.12.2023 19:31

  @Dandi1981 na razie nie mają jak a jak będa mieli to tak tanio nie będzie. Ciekawostką NS1 i 2 są udziały w rurze. 51% mieli Rosjanie a 49% Niemcy Holendzrzy i Francuzi. Więc jak Jankesi wysadzili rurę to nie tylko Rosjanie byli stratni. Oni przekierują gaz do Chin i Indii a Europejczykom zostaną 4xwyższe rachunki za skroplony gaz z USA. Jak masz USA za sojusznika to wrogowie nie są już ci potrzebni.

 5. Nosferatu 15.12.2023 01:12

  Żmiję czerwoną kremlowską trzeba wszystkimi wspólnymi dostępnymi środkami zneutralizować, a potem dobić bez względu na koszty. To należy się od nas przyszłym wolnym (mam nadzieję) pokoleniom. Inaczej ruskij mir-terror, gwałty, zboczenia, prześladowania tortury, wszy i morderstwa… Nigdy więcej!

 6. Denisrozrabiaka 16.12.2023 02:00

  @nosferatu, a czytałeś komentarz emigrant001 powyżej?

  Piszesz : “Inaczej ruskij mir-terror, gwałty, zboczenia, prześladowania tortury, wszy i morderstwa… Nigdy więcej!” Jest mi przykro, że tego doświadczyłeś, zgłoś się z tym na policję i zrób obdukcję, na wszy jakiś szampon. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.