Pomnik zapomnianego króla

Opublikowano: 14.12.2023 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 588

Król Daniel Romanowicz to średniowieczny ruski władca utożsamiany z założycielem Chełma, w którym ulokował stolicę swego państwa. Mimo niewątpliwych zasług zajmuje niewiele miejsca w świadomości mieszkańców i przestrzeni publicznej miasta. Z okazji jubileuszu 800-lecia działalności parafia prawosławna w Chełmie postanowiła upamiętnić postać Daniela Romanowicza, któremu zawdzięcza powołanie. W audycji wypowiadają się chełmski historyk i regionalista Zbigniew Lubaszewski, archeolog odsłaniający tajemnice grodu na Chełmskiej Górze Stanisław Gołub, proboszcz parafii pw. św. Jana Teologa w Chełmie ksiądz Jarosław Szczur i kustosz sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej ksiądz Andrzej Sternik. Fragmenty Kroniki halicko-wołyńskiej w tłumaczeniu Dariusza Dąbrowskiego i Adriana Jusupovicia zinterpretował Mirosław Majewski. Warstwę muzyczną stanowią kompozycje Artura Giordano, fragmenty żałobnego nabożeństwa prawosławnego i chorał gregoriański odtwarzany w kryptach pod chełmską bazyliką.

Źródło: Radio Lublin


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.