Polska wyśle żołnierzy do Turcji

Opublikowano: 17.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 651

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało o wysłaniu do Turcji w ramach zobowiązań NATO-wskich 80 żołnierzy polskich wraz z samolotem rozpoznawczym „Bryza”.

Decyzję o wysłaniu wojsk podpisał prezydent Andrzej Duda, chociaż już w czerwcu, jak twierdzą analitycy, zapadła decyzja, że Polska w ramach zobowiązań sojuszniczych pozytywnie odpowie na wniosek Turcji. W 2015 roku, argumentując to zagrożeniem granicy turecko – syryjskiej, NATO zdecydowało o udzieleniu wsparcia w ramach Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT). Decyzja budzi jednak kontrowersje ze względu na czas jej podjęcia.

Ekspert do spraw Turcji, Witold Repetowicz, krytykuje decyzję BBN. Twierdzi, że opiera się ona na niezaktualizowanych informacjach, bo „mapa regionu w 2015 r. wyglądała nieco inaczej niż dziś”. Tymczasem Państwo Islamskie zostało pokonane, a Turcja „dokonała też inwazji na Syrię i to bynajmniej nie przeciwko Państwu Islamskiemu, lecz przeciw siłom z nim walczącym”.

Kontyngent wysyłany przez Polskę nie zmienia sytuacji militarnej, jest więc gestem politycznym w sytuacji, kiedy za tydzień Unia Europejska ma głosować w sprawie sankcji wobec Turcji, w związku z narastającym konfliktem na Morzu Śródziemnym między Turcją, a Grecją i Cyprem wspieranymi przez Francję i Włochy. Chodzi o naruszenie wód terytorialnych sąsiadów Turcji, przez co jest ona coraz bardziej postrzegana jako kraj awanturniczy. Cypr, chcąc uzyskać unijne sankcje wobec Ankary, zablokował sankcje wobec Białorusi.

Doradca prezydenta w Narodowej Radzie Rozwoju, profesor Przemysław Żurawski vel Grajewski, uzasadnia decyzję Dudy interesem Polski, koniecznością przestrzegania zobowiązań sojuszniczych i pokazaniem Cyprowi, że „lekceważenie interesów Polski nie może być jednak bezkosztowne”.

„Uważam, że naszym celem nie powinno być napinanie mięśni, tylko konstruktywne negocjacje. Inaczej grozi nam usztywnienie stanowiska Cypru” – oponuje z kolei Adam Traczyk z think tanku Global Lab.

Polska w podobnej sytuacji znajdowała się do czerwca, gdy Turcja blokowała plany NATO dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu. Ankara szantażowała wtedy NATO, żeby zgodziło się uznać za terrorystów syryjskie siły Kurdów, które współpracowały z Zachodem w eliminacji ISIS. Ostatecznie Turcja się z tego wycofała; niejasne było jednak co otrzymała w zamian za przyjęcie natowskich planów.

Mandat działań polskich żołnierzy nie jest bojowy i przewiduje wsparcie informacyjne, wywiadowcze, wspólne ćwiczenia na lądzie i we wschodniej części Morza Śródziemnego. Z tego powodu dyrektor Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski nie uważa, by była to sprawa wyjątkowa i jak twierdzi sama „Grecja misję NATO w Turcji poparła, i nie domagała się zmiany tej decyzji”.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej 24-25 września odbędzie się dyskusja nad sankcjami wobec Turcji, których domaga się nie tylko Cypr, ale coraz więcej państw unijnych, m.in. Francja i Grecja. Sankcjami grozi też szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell, a Ursula von der Leyen wprost oświadcza, że UE będzie stała za nienaruszalnością terytorialną Grecji i Cypru.

Pozostaje więc pytanie, czy jest to dobry czas, żeby deklarować się po stronie Turcji i czy grając vabank uzyskamy dzięki temu unijne sankcje dla Białorusi.

Autorstwo: (j)
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 17.09.2020 13:02

  A po co się te krytyny upierają nad sankcjami dla Białorusi? Przecież nam Polakom nie są one potrzebne – co nam Białorusini zawinili?

  one są potrzebne zachodniemu kapitałowi… potrzebują nowego kraju do złupienia…

 2. Szurnięty Mędrzec 17.09.2020 15:43

  Chcecie wiedzieć o co chodzi? Izrael, Cypr i Grecja mają deal na budowę rurociągu na morzu śródziemnym, polski rząd wysyłając wojska do Turcji pokazuje, jak bardzo jest zmanipulowany przez swoich panów. Ale nie przejmujcie się, Trump, Putin, Turcja, Iran oraz kraje arabskie mają dość konfliktu na bliskim wschodzie, w tym celu ma nastąpić porozumienie w sprawie Izraela. Albo Izrael i Palestyna się zjednoczą i obywatele obu krajów będą mieszkać bez przeszkód na terytorium Izraela, albo nastąpi cofnięcie granicy Izraela do tej z 1967, koalicja NATO-UE chce temu zapobiec

 3. MasaKalambura 17.09.2020 16:38

  Pokój Izraela z Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami jest kolejnym zaskakującym krokiem. Ale w którą stronę?

 4. Dandi1981 17.09.2020 20:00

  Przeciez oplacamy amerykanskie wojska w polsce ich tam wyslac tylko my I’m placimy jak najemnika a rozkazy maja od usa , nawet ta polska ziemia pod baze nalezy juz do usa a my I’m ja zbudowalismy za 3 MLD USD teraz tylko zold miesieczny I’m placimy

 5. Husar 18.09.2020 12:13

  Interes żydów i Izraela jest ponad Polskę i życie Polaków.
  Ale co jak pozwalamy aby rządzili nami niemcy i żydzi to pretensje możemy mieć do siebie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.