Polska odnawia kontakty dyplomatyczne z Kubą

Opublikowano: 07.06.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 624

Wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego na Kubie była pierwszą podróżą wysokiego rangą polskiego dyplomaty do tego kraju po ponad trzydziestu latach. Odnowienie polsko-kubańskich kontaktów dyplomatycznych ma przede wszystkim pozwolić na eksport polskich towarów w region Morza Karaibskiego.

Waszczykowski spędził na Kubie dwa dni, a w trakcie wizyty spotkał się między innymi ze swoim odpowiednikiem Bruno Rodriguezem, ministrem gospodarki i planowania Ricardo Cabrisasem oraz Polonią mieszkającą w Hawanie. Głównym tematem rozmów obu ministrów spraw zagranicznych była normalizacja stosunków pomiędzy Kubą i Unią Europejską, który to proces dokonuje się na mocy specjalnej umowy z grudnia 2016 roku.

Obaj politycy omawiali również międzynarodową sytuację polityczną po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a także o rozszerzeniu polsko-kubańskiej współpracy w dziedzinie gospodarki, edukacji, turystyki i kultury. Kuba zdaniem Waszczykowskiego jest obiecującym rynkiem zbytu dla polskich towarach w regionie Morza Karaibskiego, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę reformy gospodarcze wdrażane od pewnego czasu w tym wyspiarskim państwie.

Polski minister spraw zagranicznych podkreślił również, że Polska nigdy nie popierała sankcji ekonomicznych nałożonych na Kubę przez Stany Zjednoczone, dlatego na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych nasz kraj zabiegał o zniesienie wszelkich blokad w dziedzinach ekonomii, finansów oraz handlu. Między innymi z tego powodu Waszczykowski i Rodriguez podpisali protokół dotyczący mechanizmu obustronnych konsultacji politycznych.

Dodatkowo szef polskiego MSZ spotkał się z Polonią mieszkającą w Hawanie, dodatkowo odznaczając kilkoro mieszkańców Kuby za ich działalność na rzecz promocji polskiej kultury wśród tamtejszego społeczeństwa.

Ostatnim wysoką rangą polskim dyplomatą, który odwiedził Hawanę był w 1986 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Marian Orzechowski. Po upadku komunizmu w Polsce wzajemne relacje mocno osłabły, ograniczając się do kilku wizyt wiceministrów z obu państw.

Na podstawie: msz.gov.pl, granma.cu, money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rumcajs 07.06.2017 11:16

    Ciekawy jestem jak z tego bedzie sie “waszczu” wycofywał, jak dostanie “prykaz” z waszyngtonu, że “nie nada”….
    Blokada kuby przez usa, i podległe marionetkowe kraje, to łajdactwoi totalne bezprawie..Ale czy czyms innym usa słynie???

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.