Pokajamy się, ale oczekujemy tego samego od Polski

Opublikowano: 23.02.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 626

Klimkin ogłosił gotowość do uczczenia pamięci polskich ofiar na Wołyniu. Szef MSZ zwrócił się do strony polskiej z pytaniem o gotowość na uczczenie pamięci Ukraińców zamordowanych przez Polaków.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oznajmił, że jest gotów uczcić pamięć polskich ofiar na Wołyniu. Jak podają ukraińskie media, oświadczył to w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Danii Andersem Samuelsenem. Według słów Klimkina najnowsze rozmowy wicepremierów Ukrainy Pawła Rozenki i Polski Piotra Glińskiego „były bardzo trudne, lecz konstruktywne”.

„To, co obecnie dzieje się w Polsce, jest dążeniem do stworzenia szczególnej wizji własnej przeszłości poprzez przyjęcie tak zwanych „ustaw o pamięci”, pokazania siebie że tak powiem bardziej „białymi i puszystymi niż inni” — powiedział minister. „Mamy przeszłość, w której były bardzo pozytywne momenty i karty oraz karty bardzo tragiczne. To stulecia, gdy żyliśmy i rozwijaliśmy się razem. Tej historii nie da się przepisać, przyjmując ustawy. Tę historię można pojąć tylko w drodze dialogu historycznego” — uważa Klimkin.

„Jesteśmy za tym historycznym dialogiem. Jesteśmy za tym, by chociażby wzajemnie zrozumieć swoje stanowiska. Jak zawsze mówię naszym polskim przyjaciołom, podkreślam, że ten dialog powinni prowadzić właśnie przyjaciele” — podkreślił minister.

“Jestem gotów uznać winę poszczególnych przedstawicieli Ukrainy lub oddziałów, którzy wymordowali Polaków na Wołyniu, czy wy jesteście gotowi zrobić to samo? Jestem gotów schylić czoła przed ofiarami polskiej narodowości, czy wy jesteście gotowi? Niebawem, 3 marca będzie obchodzona tragiczna rocznica we wsi Pawłokoma, gdzie zostały zabite setki Ukraińców, w tym dzieci i starcy” — podkreślił Klimkin.

Dodał, że pamięć i jej percepcja mogą być albo wspólne, albo „będziemy grać w gry polityczne, próbując zbudować własną rzeczywistość historyczną poprzez ustawy”. „Uważam, że odpowiedzialność, polityczna odpowiedzialność polega na tym, by zrozumieć siebie nawzajem i znaleźć szansę na budowanie razem wspólnej przyszłości” — dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

13 grudnia 2017 roku prezydent Polski Andrzej Duda wyraził nadzieję na rozwiązanie kwestii przeszłości historycznej z Ukrainą w duchu dobrego sąsiedztwa. Tego samego dnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił, że ukraińsko-polską komisję ds. historycznych będą reprezentować wiceministrowie. Ochłodzenie w stosunkach między Polską i Ukrainą nastąpiło po decyzji Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie wstrzymania polskich prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy.

Powodem ku temu stało się zburzenie pomnika ku czci UPA w Hruszowiczach na Podkarpaciu i wcześniejsze przypadki niszczenia ukraińskich miejsc pamięci w Polsce. Poza tym niedawno polski Sejm i Senat przyjęły ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej w Polsce wprowadzającą zakaz propagandy w kraju ideologii ukraińskich nacjonalistów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rumcajs 23.02.2018 10:42

    Róznica jest taka, że my nie wystawiamy pomników tym, co dopuścili sie masowym zbrodniom, zas ukraińcy tak. Zatem i jakiej “symetrii’ jest mowa??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.